Doisprezece copii, răniți, după ce un bolid de lux a intrat în microbuzul cu care mergeau acasă

×
Publicitate

Doispreze copii de la școala din Drăgăneşti, județul Prahova, au fost răniți și duși la spital, după ce un bolid pe patru roți a intrat în microbuzul cu care mergeau acasă.

Și șoferul care-i transporta a suferit câteva leziuni. Autoritățile au activat Planul Roșu de intervenție și au trimis la locul accidentului peste zece ambulanțe.

În microbuzul școlar se aflau 16 copii. Șoferul a povestit că, într-o intersecție, s-a trezit cu o mașină albă în față.

Conducătorul autoturismului n-ar fi schițat niciun gest să frâneze, așa că impactul a fost inevitabil. Bubuitura i-a scos pe localnici din case, iar oamenii au sărit imediat în ajutorul copiilor. Deși majoritatea erau loviți la cap, micuții au reușit să iasă singuri din vehicul.

Echipajele de urgență i-au evaluat și i-au dus pe 12 dintre ei la spitalul de pediatrie și la cel județean, din Ploiești.

Tânărul de 36 de ani care a intrat pe contrasens spune că nu avea viteză și nu-și dă seama ce s-a întâmplat. Conducea o mașină electrică, ce valorează peste 100.000 de euro, și care a fost grav avariată. Nu avea pasageri în autoturism. 

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
România, parte din operațiunea globală INTERPOL „First Light 2026” împotriva fraudelor. Ce au descoperit anchetatorii

O operaţiune globală de combatere a fraudelor, la care au participat 97 de ţări şi teritorii, a dus la arestarea a 5.811 persoane şi la interceptarea unor active ilicite în valoare de 293 de milioane de dolari.

De ce cad atât de mulți copaci în București la fiecare furtună. Problemele identificate de specialiști

Jumătate de țară este amenințată de furtuni până la noapte, însă vremea severă a făcut deja pagube. La mare, rafalele puternice au măturat plajele, iar la munte au fost doar un grad Celsius în termometre.

Permisul le va fi suspendat automat, fără înștiințare, șoferilor care nu își plătesc amenzile la timp

Șoferii care nu își plătesc amenzile rutiere în cel mult 90 de zile de la emitere vor rămâne temporar fără permis. Guvernul a aprobat astăzi normele care stabilesc exact cum va fi aplicată această măsură.

Recomandări
ÎCCJ urmează să decidă cine are dreptate în procesul ÎCCJ-Guvernul Bolojan, cu miză de cinci miliarde de lei

Înalta Curte a început judecarea recursului în procesul cu Guvernul, pentru plata unor restanțe către magistrați.

PNL, sub presiunea congresului suspendat. Bolojan nu renunță la decizii, opoziția internă cere negocieri și guvernare cu PSD

Lupta internă din Partidul Național Liberal se mută la Curtea de Apel. Conducerea PNL a anunțat că va contesta decizia Tribunalului București, care a anulat toate hotărârile luate în Congresul din 21 iunie.

Cum trebuie completate opțiunile pentru admiterea la liceu. Profesorii explică pașii pentru evitarea repartizării greșite

Viitorii boboci de liceu au aflat joi ce loc ocupă în ierarhia mediilor la examen din fiecare județ. Aceasta le influențează șansele de a fi primiți la liceul dorit.