UBER a fost interzis în Cluj. Reacția companiei: ”Aplicația poate continua să funcționeze”

61923632

Uber este interzis în Cluj, începând de vineri, 26 aprilie. Decizia a fost luată de Curtea de Apel, care a dat dreptate taximetriştilor.

Judecătorii de la Tribunalul Specializat au păstrat decizia instanței de fond, transmite stiridecluj.ro. Procesul a fost intentat în urmă cu doi ani, de companiile de taxi, nemulţumite de serviciul de ride-sharing.

Uber a transmis o reacție pentru Știrile PRO TV, în care transmite că decizia este „dezamăgitoare”.

„Decizia este dezamăgitoare, însă dorim să-i asigurăm pe pasagerii și pe șoferii parteneri care se bazează pe Uber în Cluj că aplicația poate continua să funcționeze. Între timp, am schimbat modul în care operăm, iar în prezent lucrăm doar cu operatori de transport autorizați. Multe țări din UE au reglementat serviciile de ridesharing precum Uber, oferind astfel mai multe opțiuni de mobilitate cetățenilor lor. Avem încredere că România se va alătura în curând acestui trend”, au declarat oficialii Uber.

Pe fond, în 27 iunie 2018, Tribunalul Specializat a dispus ”încetarea şi interzicerea practicilor de concurenţă neloială desfăşurate de pârâtele SC U. S. R. SRL şi R. O. B.V, constând în furnizarea de servicii în domeniul transportului, implicând transportul de persoane fără deţinerea autorizaţiilor legale, pe raza Municipiului Cluj-Napoca”.

Apelul a fost pierdut de UBER, după ce instanța a menținut prima sentință.

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Un cuplu din București, dispărut după o excursie pe Transalpina. Poliția din Hunedoara cere sprijinul populației

Polițiștii din Hunedoara caută un cuplu din București, după ce familia nu a mai reușit să ia legătura cu cei doi tineri plecați într-o excursie pe Transalpina.

Un șofer de TIR s-a baricadat în cabină după ce a lovit o mașină de poliție, în Bușteni. Ce a urmat | VIDEO

Drumul Naţional 1 a fost blocat joi seară în staţiunea Buşteni de pe Valea Prahovei, după ce un autotren a lovit o autospecială a Poliţiei, iar şoferul TIR-ului s-a baricadat în cabină şi a refuzat să coboare. 

Un șofer elvețian a fost oprit de polițiști pe A1 pentru un control de rutină. Ce au descoperit oamenii legii în mașină

Un şofer elveţian oprit de poliţiştii de frontieră la un control pe autostradă, în judeţul Arad, a fost prins că avea în maşină o armă cu aer comprimat şi alice, pe care le deţinea ilegal.

Recomandări
Nicușor Dan și varianta cu 4 guverne a 6 luni: ”E ridicol”. Despre acuzația că încearcă să salveze PSD: ”Exaltarea nu e bună”

Nicuşor Dan a declarat joi despre varianta cu patru guverne succesive, că e cumva ridicol să ai patru guverne în 2 ani şi să faci un program pentru asta, el precizând că nu există în momentul de faţă o soluţie, nici măcar pentru un guvern de armistiţiu. 

Diana Șoșoacă, trimisă în judecată după ce ar fi sechestrat o jurnalistă italiană de la RAI Uno

Eurodeputata Diana Şoşoacă a fost trimisă în judecată de Parchetul General pentru săvârşirea a 4 infracţiuni de lipsire de libertate în mod ilegal după ce în decembrie 2021 ar fi sechestrat în biroul ei o jurnalistă din Italia venită să-i ia un interviu.

Degete tăiate, tentative de omor, trafic de persoane - trecutul violent al clanului din Brăila și Galați, vizat de DIICOT

Descinderi în forță în Brăila și Galați. Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigații Criminale au făcut 29 de percheziții într-un dosar care vizează un temut clan interlop, acuzat de fapte de o violență extremă.