Un turist polonez a fost mușcat de urs în timp ce încerca să-l hrănească, în apropierea unui hotel de pe Transfăgărășan

×
Publicitate

Un turist polonez a fost mușcat de un urs marți, pe Transfăgărășan, în zona unui hotel din Arefu, județul Argeș, în timp ce încerca să-l hrănească. A intervenit un echipaj SMURD, iar autoritățile au emis mesaj RO-Alert.  

”Un echipaj SMURD de prim ajutor calificat a fost solicitat să intervină în comuna Arefu, Transfăgărăşan, în zona Hotelului Posada, pentru acordarea îngrijirilor medicale unui turist de cetăţenie străină care, din primele informaţii, ar fi fost muşcat de mână de un urs în timp ce încerca să-l hrănească”, a transmis, marţi după-amiază, ISU Argeş.

În zonă, s-a transmis mesaj Ro-Alert. Potrivit surselor Știrileprotv, turistul ar fi de cetățenie poloneză, având în jur de 77 de ani. 

Turistul polonez conducea mașina pe Transfăgărășan și era cu soția sa.

Când a văzut ursul, el a oprit și se pare că a încercat să hrănească animalul prin geamul său, deschis. Ursul l-a atacat însă. L-a mușcat de mână și l-a rănit și la abdomen.

Bărbatul a ajuns totuși la câteva sute de metri distanță, la un hotel, unde le-a cerut ajutor angajaților. Aceștia au sunat la 112. Un echipaj SMURD l-a preluat pe bărbat și l-a dus la Spitalul Municipal din Curtea de Argeș.

Pentru evitarea unor evenimente nedorite, autorităţile recomandă populaţiei să evite zona şi să rămână în locuinţe, iar dacă se întâlnesc cu un urs să păstreze distanţa faţă de animal, să nu îl hrănească şi să nu încerce să se fotografieze cu acesta.

De asemenea, fără să vă expună pericolului, se recomandă protejarea animalelor din gospodărie.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Legea „Iohannis-Antonescu”, cu un pas mai aproape de a fi adoptată. Ce li se va interzice profesorilor cu funcții publice

Un proiect USR care limitează la 5 ani perioada în care un post de profesor poate fi rezervat în timpul exercitării unei funcții publice a trecut tacit de Camera Deputaților, inițiatorii amintind cazurile celebre Klaus Iohannis și Crin Antonescu.

Șofer de ride-sharing, reținut de DIICOT. Este acuzat că vindea cocaină clienților, în timpul curselor

Un bărbat în vârstă de 51 de ani, suspectat că ar fi comercializat cocaină clienților în timpul curselor efectuate în regim de ride-sharing, a fost reținut de procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Călărași, fiind acuzat de trafic de droguri de mare risc.

Parchetul General a extins urmărirea penală pentru Călin Georgescu, pentru că ”ar fi dat de înțeles că susține idei fasciste”

Călin Georgescu s-a prezentat marţi la Parchetul General, unde procurorii l-au anunţat că s-a extins urmărirea penală pe numele lui.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.