Tavanul unui loc de joacă s-a prăbușit peste 13 copii, în Botoșani. Doi dintre ei au fost transportați la spital

×
Publicitate

Doi copii au ajuns sâmbătă la spital, după prăbuşirea unei porţiuni din tavanul fals al unui loc de joacă, a anunţat ISU Botoşani.

Potrivit sursei citate, în momentul prăbuşirii tavanului în interior se aflau 18 persoane, dintre care 13 copii şi cinci adulţi.

"La faţa locului s-au deplasat, în cel mai scurt timp, trei echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Botoşani, cu o autospecială de stingere, una de descarcerare şi ambulanţa de terapie intensivă mobilă SMURD, trei ambulanţe SAJ, jandarmi şi poliţie. Aceştia au constatat faptul că toate cele 18 persoane care se aflau în interior, în momentul producerii evenimentului, erau ieşite din clădire. Este vorba de 13 copii şi cinci adulţi. Toţi au fost evaluaţi din punct de vedere medical. Doi copii, de 10 şi, respectiv, 5 ani, au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate", a precizat ISU Botoşani.

În prezent, pompierii intervin pentru verificarea spaţiilor şi înlăturarea efectelor. 

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Doi bărbați au furat paturi, scaune și farfurii dintr-un hotel din Băile Herculane. Pagubă de peste 100.000 de lei

Doi bărbaţi cu vârstele de 31 şi 36 de ani sunt cercetaţi de poliţişti, fiind bănuiţi că ar fi sustras mobilă şi veselă dintr-un hotel închis de mai mult timp, din staţiunea Băile Herculane, prejudiciul calculat ridicându-se la aproximativ 102.000 lei.

Patronul care și-a ucis cu drujba angajata gravidă a primit închisoare pe viață. Instanță: „O brutalitate excepţională”

Paul Buşe, patronul care a ucis o angajată gravidă folosind o drujbă şi trei cuţite în 2023, a fost condamnat luni de Tribunalul Bucureşti la închisoare pe viaţă.

Captură uriașă în Operațiunea „Jupiter”. Poliţiştii au confiscat bunuri de peste 28 de milioane de lei

Poliţiştii au indisponibilizat bunuri de peste 28 de milioane de lei, în urma celor 185 de percheziţii domiciliare efectuate luni în cadrul Operaţiunii „Jupiter”, ce vizează combaterea infracţiunilor la regimul drepturilor de proprietate intelectuală.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.