Tânăra desfigurată și abandonată într-un bloc din București ar fi prostituată, iar agresorul un client. Starea victimei

×
Publicitate

Individul care ar fi bătut îngrozitor o tânără, în Centrul Vechi al Capitalei, a fost prins de polițiști. Victima lui, desfigurată în urma loviturilor primite, este internată la spitalul Universitar, în stare gravă.  

Victima este și acum intubată, în secția de terapie intensivă a spitalului Universitar. Starea ei este foarte gravă, susțin surse medicale. Tânăra are răni pe tot corpul, așadar vorbim despre un atac foarte violent.

Anchetatorii au deschis un dosar penal pentru tentativă de omor. Cercetările au fost preluate de către un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București, împreună cu Serviciul Omoruri din cadrul Poliției Capitalei.

Surse apropiate anchetei spun că cel mai probabil tânăra se prostitua, iar cel care a bătut-o ar fi fost un client.

Polițiștii au studiat imaginile surprinse de camerele de supraveghere duminică dimineața în jurul orei 5, în zona Centrului Vechi.

„A lovit-o în repetate rânduri, cu o intensitate deosebit de mare”

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalului Bucureşti au afirmat, luni, că bărbatul care a agresat o femeie în Centrul Vechi al Capitalei a lovit-o în repetate rânduri, cu o intensitate mare, în special în zona capului, folosind corpuri dure. Anchetatorii au precizat că femeia a avut noroc că nu a murit din cauza rănilor suferite, ea fiind salvată şi de îngrijirile medicale primite, iar acum se află în afara oricărui pericol.

“La data de 24.02.2024, în jurul orei 03:30, în timp ce se afla în scara unui bloc situat în Centrul Istoric din mun. Bucureşti, sector 3, inculpatul, un bărbat în vârstă de 23 de ani, cetăţean moldovean, a lovit-o pe victimă în repetate rânduri, în special în zona capului, folosind corpuri dure, cu o intensitate deosebit de mare. Victima, o femeie în vârstă de 26 de ani, a suferit un traumatism craniocerebral, traumatism cranio-facial grav, hematoame epicraniene şi o fractură, care au necesitat internarea de urgenţă la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti”, au precizat procurorii.

Ei au mai afirmat că în prezent starea victimei este una stabilă.

“Acţionând în modul arătat mai sus, autorul a acceptat posibilitatea suprimării vieţii victimei, rezultat care nu s-a produs datorită hazardului şi îngrijirilor medicale de specialitate”, a menţionat sursa citată.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Avertismentul ministrului Justiției în procesul Pfizer: Refuzul plății duce la „acumularea unor arierate”

Ministrul Justiției susține că hotărârea instanţei privind vaccinurile Pfizer este executorie şi poate fi pusă în aplicare, ceea ce presupune plata unor sume considerabile de bani de către statul român.

Cele mai faimoase farse și păcăleli de 1 aprilie: „Am scris numărul de telefon al colegului în baie și am cerut poze”

Miercuri, întreaga lume este pusă pe farse. De la glume simple până la păcăleli elaborate, de 1 aprilie ar trebui, conform tradiției, să fim veseli și să ne amuzăm din orice.

Legea care simplifică divorțurile a fost adoptată. Ce va putea decide fiecare fost partener, fără aprobarea celuilalt

Fiecare fost soț va putea decide singur ce nume va purta după divorț, după ce deputații au adoptat un proiect de lege în acest fel.

Recomandări
România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

O lume întreagă este cu ochii pe Artemis 2, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie se îmbarcă miercuri într-o misiune lunară de zece zile, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

Interceptări DNA. Șeful ARR, Cristian Anton, filat în timp ce număra cel puțin 700 de bancnote

Reținut pentru că ar fi vândut subiecte de examen unor șoferi profesioniști, directorul Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, și-a petrecut noaptea în cătușe, pe drum, între București și Cluj-Napoca.