Vasile Turcu a murit in jurul orei 02:00. Bogdan Oprita, purtatorul de cuvant al Spitalului Floreasca, a confirmat decesul

×
Publicitate

Vasile Turcu, internat in stare critica la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala dupa ce a incercat sa se sinucida, a murit in noaptea de miercuri spre joi.

Potrivit purtatorului de cuvant al Spitalului Floreasca, Bogdan Oprita, omul de afaceri a murit in jurul orei 02.00. Si Politia Capitalei a confirmat decesul.

In 1 martie, omul de afaceri Vasile Turcu a ajuns in stop cardio-respirator la Spitalul Floreasca, unde a fost resuscitat.

Surse judiciare precizau ca Vasile Turcu a fost gasit de catre o persoana din familia sa, dupa ce a incercat sa se spanzure.

Politia a deschis dosar penal in acest caz, iar saptamana trecuta au fost audiati sotia, menajera si soferul lui Vasile Turcu. Surse judiciare declarau pentru News.ro ca Vasile Turcu a lasat si un bilet de adio, in care ar fi scris ca problemele financiare pe care le are sunt insuportabile.

In varsta de 62 de ani, Vasile Turcu era patronul grupului Romconstruct, care a obtinut mai multe contracte cu statul, printre care cele pentru renovarea cladirii Operei Nationale din Bucuresti, a Muzeului National de Istorie a Romanilor si a Arcului de Triumf.

In noiembrie 2008, Turcu a fost audiat de DNA in legatura cu renovarea Operei Nationale.

Vasile Turcu a fost actionar al echipei de fotbal Dinamo Bucuresti intre 2004 si 2011. El s-a retras de la clubul dinamovist vanzandu-i actiunile lui Nicolae Badea.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Scurgeri de gaze la un vagon al unui tren încărcat cu GPL, aflat în județul Constanţa. A fost alertat serviciul 112

Scurgeri de gaze au fost înregistrate, duminică dimineaţă, la un vagon al unui tren încărcat cu GPL care se afla în gara Dorobanţu, judeţul Constanţa.

Șoferii, vizați de o nouă înșelătorie online. Amenzi rutiere prin SMS de la „Poliția Română”

Poliția Română avertizează asupra unei noi fraude online, în care escrocii folosesc identitatea instituției pentru a obține bani și date personale de la victime.

RO-Alert în județul Tulcea. O țintă aeriană, detectată în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina

O ţintă aeriană a fost detectată, duminică dimineaţă, de radarele Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina, fiind emis un mesaj RO-Alert pentru judeţul Tulcea.

Recomandări
RO-Alert în județul Tulcea. O țintă aeriană, detectată în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina

O ţintă aeriană a fost detectată, duminică dimineaţă, de radarele Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina, fiind emis un mesaj RO-Alert pentru judeţul Tulcea.

ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, trei judeţe.

Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.