Supraacciza la carburanţi, eliminată de la 1 ianuarie 2020

62087641
Getty

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea prin care este eliminată supra-acciza la carburanţi de la 1 ianuarie 2020. Preţul carburanţilor ar putea scădea în prima zi a anului cu 45 bani pe litru.

 

Nivelul accizelor pentru 1 ianuarie va scădea de la 2.116,09 lei/1000 litri la 1.656 lei/1000 litri la benzină şi de la 1.967,99 lei/1000 l la 1.518 lei/1.000 l la motorină.

În cazul în care companiile petroliere vor transfera această scădere şi la pompă, preţurile ar putea scădea pentru şoferi cu circa 45 bani pe litru.

La începutul lunii decembrie, premierul Ludovic Orban a afirmat că, odată cu eliminarea supraaccizei la carburanţi, va creşte consumul şi se va reduce inflaţia.

În plus, Orban spune că va fi ”atacată hotărât” evaziunea fiscală din domeniul produselor petroliere pentru a creşte colectarea la buget.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Un ucrainean abandonat într-un pârâu de companioni a fost salvat cu elicopterul din Munții Maramureșului

Un tânăr ucrainean care a trecut granița în România, prin Munții Maramureșului, împreună cu un grup de cetățeni din țara vecină, a fost abandonat de către compatrioții săi, într-un pârâu, în momentul în care, epuizat fiind, nu s-a mai putut deplasa.

Un băiat de 9 ani din județul Constanța a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare, în timp ce se juca

Un băiat de 9 ani a murit, miercuri, după ce a fost prins sub capacul unei canalizări în timp ce se juca în curtea unui imobil, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Urs de 400 de kilograme, împușcat în Poiana Brașov. Autoritățile spun că reprezenta un pericol pentru turiști

Un urs care şi-a făcut apariţia de mai multe ori în ultima perioadă în Poiana Braşov a fost împuşcat, întrucât fusese deja relocat şi s-a întors în zonă. 

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătesc toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.