SUA avertizează România că „pacea nu este gratuită”. Ambasada americană citează Articolul 3 din Tratatul NATO

62532880
IMAGO

Ambasada SUA la Bucureşti a transmis, joi, un mesaj în care apreciază că alocarea a 2% din PIB pentru apărare nu mai este suficientă, iar aliaţii NATO vor trebui să cheltuiască mai mult pentru „un viitor sigur şi securizat”.

”Doar atunci când toţi aliaţii îşi asumă investiţii adecvate în propria securitate, putem garanta cu adevărat pacea pentru întreaga Alianţă NATO. Pacea nu este gratuită”, a transmis, joi, Ambasada SUA la Bucureşti, într-un mesaj pe Facebook.

În video care însoţeşte mesajul, ambasada transmite că Art 3 din Tratatul NATO prevede că ”fiecare aliat a convenit să cheltuiască pentru propria apărare şi pentru apărarea colectivă pentru a garanta că Alianţa are forţa necesară să reziste în cazul unui atac armat”.

Ambasada precizează pentru ce pot fi alocate aceste cheltuieli şi explică faptul că, deşi toate statele trebuiau să aloce 2% din PIB pentru apărare până anul trecut, doar două treimi dintre aliați au făcut acest lucru.

În contextul actual, oficialii ambasadei apreciază că 2% oricum nu mai este suficient: „Aliaţii NATO vor trebui să cheltuiască un procent mult mai mare din PIB pentru a răspunde nevoilor unui viitor sigur şi securizat”.

Secretarul de Stat american Marco Rubio le oferă asigurări, joi, statelor europene membre ale NATO, însă confirmă că Statele Unite ale lui Donald Trump de aşteaptă de-acum ca ele să-şi plătească cotizaţiile.

El a subliniat că această cerinţă priveşte cele 32 de state membre ale NATO - inclusiv Statele Unite -, în contextul în care Washingtonul alocă în prezent 3,4% din PIB cheltuielilor militare.

Angajamentul european este însă mai mic, cu excepţia Poloniei, care alocă 4,7% din PIB apărării.

Însă Italia sau Spania alocă mai puţin de 2% din PIB.

Mark Rutte urmează să propună în jur de 3,5% din PIB, însă nicio decizie nu este aşteptată joi sau vineri.

Ea va fi însă principala miză a summitului de la Haga, prevăzut în iunie, în prezenţa lui Donald Trump.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
O femeie a murit după ce a fost lovită de un șofer care dădea cu spatele într-o parcare din județul Sălaj

O femeie de 68 de ani a decedat vineri, în localitatea Buciumi din judeţul Sălaj, după ce a fost acroşată de o maşină al cărei şofer efectua o manevră de mers înapoi, cu intenţia de a ieşi dintr-o parcare.

Tot mai mulți români părăsesc Marea Britanie: costul vieții a explodat, iar salariile nu mai țin pasul cu scumpirile

Românii sunt cei mai mulți dintre cetățenii Uniunii Europene care se stabilesc în Regatul Unit sau îl părăsesc pentru alte țări. 

Ce ar fi descoperit legiștii după moartea unui elev de 15 ani în curtea unei școli din Bacău. Filmul tragediei

Ministerul Sănătății și Departamentul pentru Situații de Urgență fac anchete la Ambulanța Bacău, în cazul morții unui elev de 15 ani în curtea școlii.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.