STUDIU: Care este eficiența reală a vaccinurilor Pfizer și Moderna

62165395
Profimedia

Vaccinurile Pfizer şi Moderna au o eficienţă de 90% contra unei infecţii cu coronavirus - fără distincţie în ceea ce priveşte dezvoltarea sau nu a simptomelor - subliniază un studiu realizat în condiţii reale pe 4.000 de îngrijitori americani, scrie AFP.

Altă veste încurajatoare, o vaccinare parţială cu o singură doză de la unul dintre cele două vaccinuri a permis o protecţie de 80% la două săptămâni de la injecţie, afirmă acest studiu publicat luni.

Condus de Centrul pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (CDC), studiul a analizat eficienţa acestor două vaccinuri care folosesc tehnologia ARN mesager pe 3.950 de participanţi din şase state americane, între 14 decembrie 2020 şi 12 martie 2021.

"Acest studiu demonstrează că eforturile noastre de vaccinare naţională funcţionează", a declarat directoarea CDC, Rochelle Walensky, potrivit News.ro.

"Vaccinurile ARN mesager autorizate contra Covid-19 furnizează o protecţie rapidă şi importantă în lumea reală", a susţinut ea.

Una dintre marile forţe ale studiului reiese din faptul că participanţii au făcut chiar ei în fiecare săptămână un test, analizat în laborator, pentru a afla dacă au dezvoltat simptome de Covid-19 sau nu.

Aceste rezultate vin în completarea volumului crescut de dovezi care arată că vaccinurile nu opresc doar simptomele bolii, infectarea, dar constituie şi o modalitate importantă de a împiedica răspândirea virusului.

Participanţii la studiu au fost medici, infirmiere şi alţi îngrijitori din patru părţi ale ţării.

Printre ei, 2.479 (62,8%) au primit două doze recomandate de vaccin ARN mesager, şi 477 (12,1%) n-au primit decât o singură doză.

Trei cazuri pozitive au fost înregistrate printre cei care au primit cele două doze, adică o rată de incidenţă de 0,04 la 1.000 de persoane, faţă de o rată de 0,19% printre cei care au primit o singură doză, şi 1,38% la cei care nu au primit nicio doză.

După o ajustare a datelor în funcţie de loc, eficienţa vaccinului a fost estimată la 80% pentru o doză şi de 90% pentru două doze.

Autorii studiului au subliniat că nu pot diferenţia estimările între cele două vaccinuri studiate din cauza numărului limitat de infecţii.

Studiul este încă în desfăşurare şi cercetătorii vor analiza secvenţierea virusului în cazurile în care persoanele vaccinate s-au infectat, pentru a înţelege mai bine motivele care stau la baza acestor contaminări.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Peste 30 de români au fost reţinuţi la graniţa dintre Spania şi Franţa cu teste PCR false asupra lor

Un grup de peste 30 de cetăţeni români - 31 potrivit presei spaniole, sau 35 conform unei surse media franceze - care călătoreau cu un autocar înspre România având asupra lor teste PCR false au fost reţinuţi la graniţa dintre Spania şi Franţa.

Ce spune Raed Arafat despre cei care protestează împotriva restricțiilor. „Realitatea este alta”

Şeful Departaentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, afirmă, luni seară, că cei care protestează faţă de noile restricţii impuse de Guvern şi contestă pandemia prezintă nişte puncte de vedere pe care trebuie să le probeze.

Poliţist agresat de localnici în Murgeni, după ce a încătuşat un minor care nu respecta arestul la domiciliu

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vaslui au demarat verificări după ce un poliţist care se afla într-o misiune, alături de un poliţist local, a fost agresat, luni, în oraşul Murgeni.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.