STB va avea controlori sub acoperire. Cum pot fi identificați

62261716
Agerpres

Societatea de Transport Bucureşti va introduce pe traseu controlori care nu mai pot fi identificați atât de ușor. 

Acest lucru se întâmplă după ce STB a înfiinţat Biroul de Supracontrol, pentru eficientizarea activităţii de verificare a titlurilor de călătorie în mijloacele de transport public.

Înfiinţarea acestui Birou s-a făcut în conformitate cu obligaţiile contractuale prevăzute în Contractul de delegare a gestiunii serviciului public de transport local de călători semnat cu Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti - Ilfov (TPBI).

"În acest sens, în luna iunie 2022, STB SA a demarat un prim proiect în cadrul activităţii de supracontrol, repartizând în traseu echipe de controlori care nu poartă vestele albastre cu însemnele Control - STB SA, aşa cum era obişnuit până acum publicul călător. Scopul acestei acţiuni este de a determina toţi călătorii să circule cu titlu de călătorie valabil şi de a elimina situaţiile în care aceştia achitau călătoria doar la vederea vestelor de control", se menţionează în comunicat.

Pentru a nu exista suspiciuni cu privire la calitatea de controlor legitimaţii călătorie, echipele de supracontrol deţin următoarele documente, obligatoriu a fi prezentate călătorilor: legitimaţia de control, ce conţine poza şi datele de identificare ale angajatului STB SA (nume, prenume şi numărul de serviciu); echipamentul de control pe care este instalată aplicaţia de verificare a cardurilor de călătorie; card de identitate (card de operator cu aplicaţie de control activă), ce conţine, de asemenea, poza şi datele de identificare ale angajatului STB SA (nume, prenume şi numărul de serviciu), prin intermediul căruia controlorii legitimaţii călătorie se autentifică şi trec validatoarele în stare de control. Acest card nu poate fi clonat şi se află în posesia angajaţilor doar în timpul programului de lucru.

"Precizăm faptul că, fără cardul de identitate, controlorii legitimaţii călătorie nu pot efectua controlul. Fără echipament de control şi fără card de identitate, nu se pot emite carduri de suprataxă. Mecanismele de verificare şi autentificare a angajaţilor în procesul de verificare a titlurilor de călătorie sunt corelate, tocmai pentru a elimina posibilitatea ca alte persoane să poată efectua controlul. Prin urmare, nu vesta albastră defineşte un controlor de legitimaţii călătorie, ci documentele şi echipamentele mai sus menţionate", subliniază STB.

Echipele de controlori legitimaţii călătorie sunt instruite ca la momentul controlului să prezinte legitimaţia de serviciu (cardul de operator) şi delegaţia de control.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Primarul Bucureștiului: Avem informaţii că la STB se abuzează de concedii medicale

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a afirmat, luni, că există informaţii potrivit cărora la STB s-ar face abuz de concedii medicale şi rechemare din acestea pentru obţinerea de ore suplimentare.

Radu Miruţă va trimite Corpul de Control la Metrorex: Începe curăţenia generală. Problemele nu mai pot fi ascunse sub preş

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, anunță, luni, că a convocat Adunarea Generală a Acționarilor statului român pentru ca la Metrorex „să se schimbe niște decizii cu obiceiuri vechi”.

Un tânăr care gonea pe o trotinetă electrică și depășea mașinile, în Brăila, este căutat de polițiști. Un șofer l-a filmat

Un tânăr a reușit să atragă indignarea șoferilor din Brăila. Unul dintre aceștia l-a filmat în timp ce gonea pe o trotinetă electrică și depășea mașinile, pe marcajul dintre prima și a doua bandă de deplasare.

Recomandări
Marian Vanghelie, trimis în judecată în dosarul Economat. Prejudiciu de 120 milioane lei, impus fostului edil din Sectorul 5

Fostul primar Marian Vanghelie a fost trimis în judecată, alături de alte 30 de persoane, într-un dosar privind prejudicierea Economat Sector 5 cu peste 120 de milioane de lei, a anunţat, luni, Direcţia Naţională Anticorupţie.

PSD reclamă o posibilă problemă constituțională: OUG privind apărarea, publicată după căderea Guvernului Bolojan

Senatorul PSD Radu Oprea a declarat luni că "este o abordare greşită" din partea Guvernului demis condus de Ilie Bolojan să trimită la Monitorul Oficial o ordonanţă de urgenţă privind industria de apărare după ce a devenit Guvern interimar.

Unde pierdem bani fără să ne dăm seama. Cum toate s-au scumpit, tot mai mulți români caută soluții online

Într-o perioadă în care multe produse și servicii se scumpesc, sunt tot mai mulți români care simt că banii nu le mai ajung până la finalul lunii și caută soluții online.