Staţiuni turistice balneare, alimentate cu droguri de traficanți. 11 kilograme de substanțe interzise au fost ridicate

62271878

Cantitatea de 11 kilograme de droguri a fost ridicată în urma a 12 percheziții care au avut loc în Bistriţa-Năsăud şi Cluj.

 

Domiciliile a cinci persoane suspectate de trafic de droguri au fost verificate.

Autoritățile spun că este vorba despre un grup infracţional organizat care se ocupă de trafic de droguri de risc şi de mare risc. 

În urma perchezițiilor au fost descoperite şi ridicate 19 colete cu o substanţă vegetală de culoare verde oliv. În total, acestea cântăreau aproximativ 11 kilograme.

Oamenii legii au mai ridicat o pungă cu o substanţă cristalină alb-gălbuie (aproximativ 300 de grame), 2 plicuri cu ziplock cu o substanţă cristalină alb-gălbuie, un borcan cu urme de substanţă vegetală, aproximativ 1.000 de plicuri din plastic cu ziplock nefolosite, un cântar, un pistol cu aer comprimat, 1.400 de lei şi mai multe telefoane mobile.

Potrivit DIICOT, gruparea infracţională s-ar fi constituit începând cu luna octombrie a anului trecut, iar drogurile erau comercializate către consumatori din judeţele Bistriţa-Năsăud şi Cluj.

Conform Poliției din Bistriţa-Năsăud, traficanții acționau în special în localităţile Beclean, Reteag, Nimigea şi Figa.

Drogurile erau traficante inclusiv într-o staţiune turistică balneară frecventată de foarte mulţi tineri.

Grupul infracţional era format inițial din patru persoane cu vârste cuprinse între 34 şi 49 de ani, din oraşul Beclean şi din comuna Ciceu-Mihăieşti. Ulterior, acestora li s-au mai alăturat două persoane care se ocupau de traficul de droguri.

În urma percheziţiilor de miercuri, patru suspecţi au fost conduşi la audieri.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ce i-ar fi provocat moartea femeii care a înghițit substanță de contrast la Târgoviște, înaintea unui CT

Caz șocant la Târgoviște. O femeie a murit înaintea unei investigații la Computerul Tomograf. Pacienta tocmai înghițise substanța de contrast folosită în mod obișnuit la investigațiile imagistice, când a intrat în stop cardio-respirator.

De ce a murit femeia care a înghițit substanță de contrast, în timpul unei tomografii. Medic: riscul nu poate fi anticipat

Riscul unei reacții alergice severe la substanța de contrast folosită în investigațiile CT există, și nu poate fi anticipat, chiar dacă pacientul a mai făcut astfel de intervenții.

Un bărbat a fost găsit mort în Casa Presei din Capitală. O anchetă este în desfășurare

Un bărbat în vârstă de 56 de ani a fost găsit mort într-o cameră tehnică din incinta unei instituţii din Sectorul 1 al Capitalei, a informat, miercuri, Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB).

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.