Șeful Poliției Române a demisionat din funcție. Cine îi va lua locul

×
Publicitate

Şeful Poliţiei Române, Cătălin Ioniță, a demisionat marți de la conducerea instituţiei. Anunţul a venit de la Ministerul de Interne care a şi găsit, imediat, soluţia.

În locul lui Ioniţă, la conducerea IGPR va veni Ioan Buda, fostul şef de la Poliţia de Frontieră.

Şeful Poliţiei Române, Cătălin Ioniţă, a solicitat încetarea împuternicirii din funcţia de inspector general al IGPR din motive personale, potrivit Ministerului Afacerilor Interne.

Fără să dea prea multe detalii despre acest gest, fostul şef Cătălin Ioniţă a spus că doreşte încetarea din funcţia de conducere din motive personale.

Conform prevederilor legale, ministrul Carmen Dan a transmis documentele prim-ministrului, împreună cu propunerea de împuternicire în funcţia de inspector general al Poliţiei Române a chestorului general de poliţie Ioan Buda, fostul şef al Poliţiei de Frontieră.

Ioan Buda are o vechime de 28 de ani în MAI, iar în perioada 2015-2016 a ocupat funcţia de secretar de stat, şef al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, poziţie din care a coordonat inclusiv activitatea Poliţiei Române.

Chestorul principal Cătălin Ioniţă a fost împuternicit în funcţia de şef al Poliţiei Române la data de 17 ianuarie 2018 pentru o perioadă de şase luni.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Minune în seara de Înviere. Un copil de 6 ani, salvat de polițiști după ce a fost văzut pe pervazul ferestrei, în Vâlcea

Polițiștii rutieri din Râmnicu Vâlcea au salvat sâmbătă seară un copil de 6 ani care se afla nesupravegheat pe marginea unei ferestre la etajul I al unui bloc, anunță IPJ Vâlcea.

Vacanță atipică de Paște. Pârtiile încă sunt deschise la cota 2000. „Condiții impecabile”

Ouă roșii pe zăpadă imaculată - la asta au poftit romanii horârăţi să stea câteva zile la munte. 

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.

Recomandări
Discuțiile SUA-Iran continuă după două runde la Islamabad. Strâmtoarea Ormuz rămâne un obstacol în calea unui acord

Negocierile între SUA și Iran de la Islamabad, primele față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, ar putea continua până târziu în noapte și chiar să se prelungească și duminică, a declarat o sursă pakistaneză pentru CNN.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.

Poveștile călugărilor de la Mănăstirea Sihla. „Acolo îl simţi pe Dumnezeu. Nu afară”

Învierea Domnului este temelia credinței creștine, iar Paștele cea mai importantă dintre sărbătorile de peste an. ProTV transmite în această seară slujba de înviere de la Mănăstirea Antim.