Scade interesul pentru limba engleză? Tot mai mulți elevi din România au început să învețe chineza

×
Codul embed a fost copiat

În ziua de astăzi, elevii românii sunt tot mai dornici să înveţe limba chineză! Zeci de liceeni din orașul Reghin, județul Mureș, au ales să învețe despre cultura chineză, chiar de la profesorii din China.

Această limbă se studiază în cadrul programul şcolar, însă este materie opţională. Iar pentru că suntem în plină pandemie, cursurile se desfăşoară online.

Chineza este cea mai vorbită limbă din lume și tot mai multe firme cer la angajare cunoașterea acesteia. Este și motivul pentru care un profesor al Liceului Teoretic „Lucian Blaga" din Reghin a pus bazele cursurilor pentru elevi.

Iringo Reichenberg, coordonator proiect: „Ne-am uitat care ar fi un viitor pentru elevii nostrii, ne-am uitat care este situația pe piață muncii, și am văzut că încet, încet, chineza vă fi o limbă căutată atât în Romania, cât și în Europa. 72 de elevi s-au înscris în acest an, cursurile se vor tine pe toată perioada acestui an școlar”.

Peste 70 de liceeni au ales ca, pe lângă materiile obligatorii, să studieze și limba chineză. Se pare că ei văd această disciplină că pe o oportunitatea de dezvoltare personală, dar și profesională. După prima oră au şi învăţat câteva cuvinte.

Citește și
Alba Iulia
Cursuri de limba chineza la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

Cătălin Man, elev clasa a X-a: "Am ales limba chineză pentru că este diferită de toate celelelte și iese în evidență. Dacă nu mi se oferea la școală, nu cred că aveam unde să învăț altundeva. Am învățat să salutăm, să spunem 'Ni hau', salutul lor. Profesorii sunt din China, sunt înțelegători”.

Cosmina, elevă clasa a XII-a: „M-am gândit că este o oportunitate destul de bună pentru un viitor, dacă vreau să plec sau să călătoresc în jurul lumii. Avem câteva ore pe săptămână online, pe Zoom”.

Reprezentanții școlii se gândesc să colaborareze și pe viitor cu profesorii din China, după ce au văzut că există interes pentru această limbă străină.

Andreea Dumitrach,e director liceu: „Aduce foarte multe oportunități elevilor noștri. De la a cunoaște o limbă străină, până a avea acces la o cultură extrem de interesantă, cu multă tradiție și multe valori. Interesul mare al elevilor ne face să credem că este de bun augur să continue și la anul și să trecem la un nivel avansat".

După terminarea cursurilor, liceeni vor avea ocazia să obţină certificate internaţional de competenţă lingvistică, nivel începător, dar şi să participe la programe de instruire în China.

Citește și...
Klaus Iohannis isi lanseaza cartea
Klaus Iohannis isi lanseaza cartea "Pas cu pas" in limba chineza, la Beijing. ICR precizeaza ca nu a contribuit financiar

Presedintele Klaus Iohannis isi lanseaza la targul International de Carte de la Beijing cartea autobiografica "Pas cu pas".

Cursuri de limba chineza la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia
Cursuri de limba chineza la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

Cererea foarte mare venita din partea albaiulienilor dornici sa invete o limba straina i-a determinat pe reprezentantii unitatii de invatamant superior sa organizeze si anul acesta cursuri de chineza.

Cursurile de chineza, la mare cautare printre locuitorii din Alba Iulia. De ce vor sa invete o limba atat de exotica
Cursurile de chineza, la mare cautare printre locuitorii din Alba Iulia. De ce vor sa invete o limba atat de exotica

Pe o piata a muncii in care cererea depaseste oferta, au sanse mai mari de angajare cei care stapanesc mai multe limbi straine.

Recomandări
Negocieri strânse între PSD și PNL pentru ministere, cu trei luni înainte de a se roti la șefia guvernului
Negocieri strânse între PSD și PNL pentru ministere, cu trei luni înainte de a se roti la șefia guvernului

Cu trei luni înainte de a se roti la şefia guvernului, PSD şi PNL au început discuţiile despre cum îşi vor împărţi ministerele. Liberalii nu vor să cedeze justiţia, dar ar vrea să preia finanţele şi transporturile.

Rușii au atacat în valuri de-a lungul frontului cu Ucraina. Ce ar plănui să facă până la sosirea tancurilor occidentale
Rușii au atacat în valuri de-a lungul frontului cu Ucraina. Ce ar plănui să facă până la sosirea tancurilor occidentale

Fostul premier britanic Boris Johnson spune că Vladimir Putin l-ar fi amenințat că poate fi ucis de o rachetă când au vorbit la telefon chiar înainte de invadarea Ucrainei.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum s-a produs accidentul provocat de “gheața neagră”. Marius a murit după ce a sărit în gol zeci de metri
ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum s-a produs accidentul provocat de “gheața neagră”. Marius a murit după ce a sărit în gol zeci de metri

Apar detalii despre accidentul provocat de o ploaie înghețată, pe autostrada A1, în județul Sibiu, în urma căruia a murit un bărbat de 48 de ani.