S-au împlinit 32 de ani de la declanșarea Revoluției la Timișoara

×
Publicitate

S-au împlinit 32 de ani de când s-a aprins scânteia Revoluției Române la Timișoara.

În seara zilei de 16 decembrie, câteva sute de oameni s-au strâns în fața casei pastorului Laszlo Tokes, care urma să fie evacuat, și au început să strige împotriva regimului comunist. Un curaj nebun pentru acea perioadă. Apoi grupul de oameni s-a mărit, iar protestatarii au oprit tramvaiele și au strigat pentru prima dată cuvântuil "Libertate!".

Mulțimea a pornit spre catedrală și revoluționarii au distrus însemnele Partidului Comunist. A doua zi Timișoara plătea cu sânge visul prețios al democrației.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Situație dramatică în localitatea constănțeană Cumpăna. Un întreg cartier riscă să se prăbușească

Un întreg cartier situat în apropierea canalului Dunăre-Marea Neagră riscă să se prăbușească, după ce malul de pământ care protejează localitatea s-a surpat.

Situație îngrijorătoare la un liceu din județul Buzău. Zece eleve au avut nevoie de îngrijiri medicale

Zece eleve de la un liceu din Râmnicu Sărat, județul Buzău, au avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce un coleg a pulverizat spray paralizant pe holul instituției de învățământ.

Doi șoferi din Iași și-au împărțit pumni și picioare în trafic. Bătaia a fost surprinsă de camerele de supraveghere din zonă

Doi șoferi din Iași care s-au bătut în trafic sunt căutați acum de polițiști. Cei doi s-au luat la harță lângă o piață din oraș.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.