România ar putea primi ajutor internațional pentru a salva salina Praid. Anunțul făcut de directorul Salrom

62548245

Asociația Europeană a Producătorilor de Sare și-a exprimat disponibilitatea de a trimite echipamente și experți la Praid pentru a ajuta la rezolvarea situației, a anunțat, sâmbătă, directorul Salrom, Constantin Dan Dobrea.

„Asociația Europeană a Producătorilor de Sare și-a arătat solidaritatea și toate țările care au producători de sare în Europa - vor trimite pompe de mari dimensiuni pentru a ne ajuta în extragerea apei din subteran și, mai mult decât atât, căutăm soluții pentru că vom mai întâmpina o problemă ulterior: unde vom deversa? E saramură cu un grad de saturație foarte mare. Și, în aceste condiții, căutăm o soluție de instalații de desalinizare care probabil că vor fi obținute tot cu ajutorul Asociației Producătorilor Europeni de Sare, care ne-au transmis atât un mesaj de solidaritate și și-au exprimat disponibilitatea să ajute cu tot ceea ce e posibil în echipamente, oameni și experți pentru a rezolva situația de la Praid și a ajuta Salrom, care e membru al acestei asociații”, a declarat Dobrea.

El a precizat că vor veni la Praid și experți de la Universitatea Babeș-Bolyai, precum și experți internaționali care vor evalua situația salinei.

Directorul Salrom a informat că salvatori minieri au intrat în subteran pentru a se stabili concentrația de sare din apă.

„La acest moment, salinitatea apei este concentrată undeva la 160 grame la litru. (...) Nu au intrat decât pentru a lua probe, pentru că este foarte periculos accesul în mină în acest moment și nu putem pune în pericol viața nimănui. Au intrat doar salvatori minieri care știu la ce riscuri se expun și cum să se păzească de acestea”, a explicat Dobrea.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Autostrada Unirii, în pericol. Constructorul care a câștigat două loturi cere rezilierea „amiabilă”. Motivul invocat

Asociaţia Pro Infrastructură anunţă, vineri după-amiază, că UMB cere rezilierea şi încetarea "amiabilă" pe două loturi ale Autostrăzii A8.

Incendiu de proporții în Constanța. Sute de deșeuri feroase au fost cuprinse de flăcări

Circa 800 tone de deșeuri feroase au fost cuprinse de flăcări, în Portul Constanța, incendiul fiind lichidat de pompieri fără a se înregistra victime.

Statul a început mobilizarea pentru salvarea Salinei Praid, devastată de inundații: Ministrul Economiei: „Finanțare urgentă”

Ministrul Economiei Bogdan Ivan afirmă, după ce a fost la Salina Praid, grav afectată de inundaţii, că autorităţile intervin pentru ca salina să revină cât mai rapid în circuitul turistic şi economic.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.