Planul unui tânăr după BAC deși spune că ar vrea să studieze finanţe - bănci

×
Publicitate

Elevii care au ratat Bacalaureatul în această vară sau în sesiunile anterioare au avut o nouă încercare în cadrul sesiunii de toamnă. Mulți visează la facultate, dar gândul lor este să plece din țară.

Este și cazul unui tânăr care a susținut miercuri proba la matematică la Bacalaureat - sesiunea de toamnă. Întrebat ce și-ar dori să facă mai departe, el a susținut că vrea să studieze finanţe - bănci, dar că va pleca în Anglia să lucreze ca barman.

Reporter: “Tu ce ţi-ai dori să faci cu viaţa ta?“
Elev: “Să merg mai departe, să dau la finanţe - bănci.“
Reporter: “Vrei să rămâi în ţară?“
Elev: “Nu, vreau să plec în afară, să plec în Anglia.“
Reporter: ”Și ce să faci în Anglia?“
Elev: “Vreau să mă angajez ca barman. Am acolo pe cineva acolo, la sigur.“
Reporter: “Păi n-ai zis că eşti la finanţe - bănci?“
Elev: “Păi vreau la finanţe bănci, dar să mă şi angajez, să plec şi în afară”.

tanar bacalaureat

În acest timp o tânără mizează pe agricultură, spunând că e un domeniu în care se pot face bani. Eleva a explicat cum a înțeles ea că se poate câștiga din agronomie.

Elevă: “Aş vrea la agronomie.“
Reporter: “De ce te tentează acest domeniu?“
Elevă: ”În scop financiar.“
Reporter: “Crezi că se pot face bani din agricultură?“
Elevă: “Da.“
Reporter: “Cum?“
Elevă: “Investiţii şi bineînțeles procent.“
Reporter: “Cum?“
Elevă: “Procent. Adică investesc şi mie îmi iese un procent mai mare”.

tanara bacalaureat

O altă absolventă de liceu este atrasă de managementul turismului.

Elevă: “Undeva pe management sau turism.“
Reporter: “Poţi să ne dai un exemplu de ceva ce ar trebui schimbat în turism?“
Elevă: “Ar trebui pus în valoare mai mult peisajul din România, gen tripuri cum ar fi explorarea tuturor formelor de relief, de exemplu, începând de la ţărm până la mijlocul munţilor, până la depresiuni”.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
Citește și...
Guvernul a aprobat două ordonanțe de urgență pentru accelerarea fondurilor europene. „Aceşti bani sunt prinşi în buget”

Executivul a aprobat luni două ordonanţe de urgenţă, iniţiate de Ministerul Finanţelor, care accelerează absorbţia de fonduri europene, a anunţat ministrul de resort, Alexandru Nazare, într-o conferinţă la finalul şedinţei de Guvern.

Ministrul Finanțelor avertizează asupra legii salarizării. Greșelile făcute la pensii nu trebuie repetate

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, afirmă că legea prin care pensiile au fost majorate, fără să fi existat sursă pentru acoperirea acestei majorări, trebuie să fie o lecţie pentru autorităţile române. 

Doi tineri au fost reținuți după ce au fost filmați dansând pe morminte în Cimitirul Bellu

O femeie de 24 de ani şi un tânăr de 19 ani au fost reţinuţi de poliţiştii din Bucureşti după ce au fost filmaţi în timp ce dansau pe morminte din Cimitirul Bellu. Poliţiştii s-au sesizat după ce imaginile au fost postate pe internet.

Recomandări
Cum ar arăta Guvernul dacă trece moțiunea de marți. Noile alianțe pe care le caută partidele după vot

Partidele își pregătesc strategia după votul moțiunii pentru ambele variante. În timp ce social-democrații vor să refacă aceeași coaliție, PNL și USR resping o nouă colaborare cu ei și îi împing spre cei din AUR, cu care s-au aliat ca să dea jos Guvernul.

Pîslaru anunță câți bani primește România din PNRR pentru cererile de plată 3 și 4. Când va depune următoarea solicitare

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, consideră că este "un miracol" faptul că România a recuperat 350 de milioane de euro din sumele iniţial suspendate aferente cererii de plată nr. 3 din PNRR.

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan – context, mize și scenarii

Parlamentul României votează, marți (5 mai), moțiunea de cenzură depusă împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, într-un moment de tensiune politică accentuată și reconfigurare a majorităților parlamentare.