Raport: Lumea este „îngrozitor de nepregătită” pentru o nouă pandemie

62221031
Shutterstock

Lumea este încă „îngrozitor de nepregătită” pentru o criză sanitară și nu are „nici capacitatea de a pune capăt pandemiei actuale în viitorul apropiat și nici de a o preveni pe următoarea”, arată un raport susținut de OMS, citat de Financial Times.

Un raport al Consiliului care monitorizează gradul de pregătire la nivel global pentru o criză sanitară (Global Preparedness Monitoring Board - GPMB), convocat de Organizația Mondială a Sănătății și Banca Mondială, a concluzionat că statele lumii nu și-au învățat lecțiile din criza COVID pentru a putea preveni o viitoare pandemie, în ciuda morții a aproape 5 milioane de oameni la nivel global.

Elhadj As Sy, copreședintele consiliului, a declarat că, în timp ce progresele științifice, cum ar fi dezvoltarea de vaccinuri, au fost un motiv de mândrie, „trebuie să simțim o rușine profundă pentru multiple tragedii - acumularea de vaccinuri (statele bogate au contractat sute de milioane de doze de vaccinuri anti-Covid, n.r.), deficitul devastator de oxigen în țările cu venituri mici, generația copiilor privați de educație, distrugerea economiilor fragile și a sistemelor de sănătate”.

„Dacă nu schimbăm cursul lucrurilor, vom irosi o oportunitate rară și efemeră de a implementa schimbările necesare”, a adăugat el.

Raportul publicat marți de GPMB a acuzat „diviziunile geopolitice” și tendința marilor puteri de a negocia în spatele ușilor închise, fără implicarea statelor cele mai afectate.

Elhadj As Sy a mai precizat că „deficiențele au început de la vârf”, cu Adunarea Generală a ONU, Consiliul de Securitate al ONU, Adunarea Mondială a Sănătății, liderii G7 și liderul G20. „Toți s-au întâlnit în ultimul an, cu puține lucruri de arătat în afara declarațiilor de intenție și dovezi limitate că au avut un impact semnificativ asupra traiectoriei pandemiei”.

Raportul arată că diviziunea și competiția între țări au crescut diferențele privind nivelurile de vaccinare între țările bogate și sărace, ceea ce a contribuit la apariția de noi variante ale SARS-CoV-2. Aproximativ 63% dintre rezidenții din țările cu venituri mari au primit cel puțin o doză de vaccin, față de 4,5% în țările cu venituri mici.

GPMB a subliniat modul în care țările mai bogate au continuat să ofere donații de vaccinuri și alte echipamente sanitare, mai degrabă decât să sprijine capacitățile de producție, transferurile de tehnologie pentru a ajuta zonele sărace.

În raport se mai arată că este nevoie de un OMS mai puternic, „cu mai multe resurse, autoritate și responsabilități mai mari.”

„A fost singura organizație cu mandatul și legitimitatea de a conduce pregătirea și răspunsul la situații de urgență sanitară la nivel mondial, dar nu avea resursele și autoritatea pentru a îndeplini această funcție”, transmite consiliul.

În plus, pentru a ajuta țările să devină mai reziliente la viitoarele pandemii, ar trebui instituit un mecanism de finanțare colectivă în cadrul Băncii Mondiale, mai recomandă Consiliul, care estimează că este nevoie de o finanțare de cel puțin 10 miliarde de dolari și contribuții anuale din partea guvernelor, dar și de la sectorul privat.

Global Preparedness Monitoring Board (GPMB) este organizația care a prezis pandemia în septembrie 2019. Cu trei luni înainte de a fi identificate primele cazuri de COVID, organizația a publicat un raport care avertiza că există un pericol real ca un virus precum SARS-CoV-2 să provoace o pandemie care să ucidă zeci de milioane de oameni și să afecteze profund economia, iar planeta nu este pregătită pentru o astfel de criză.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
O tânără însărcinată a fost târâtă 300 de metri de un cal speriat, în Sibiu. Fata a ajuns inconștientă la spital

O tânără de 21 de ani a fost grav rănită, marţi seară, într-un incident petrecut în localitatea Hamba, judeţul Sibiu, după ce calul pe care îl ducea de funie s-a speriat şi a fugit, târând-o după el pe o distanţă de circa 300 de metri.

Transfăgărășanul, acoperit de 5 metri de zăpadă. Drumarii luptă cu nămeții și bolovanii aduși de avalanșe. VIDEO

Reprezentanții DRDP Brașov au anunțat că deszăpezirea Transfăgărășanului a ajuns în cel mai dificil punct al traseului, unde stratul de zăpadă depășește cinci metri și sunt bolovani aduși de avalanșe.

Avertisment pentru șoferii din România: o nouă înșelătorie cu roviniete online. Unii plătesc cu până la 30% mai mult

Șoferii din România sunt vizați de o nouă înşelătorie online. Pe internet au apărut site-uri neautorizate care vând roviniete la prețuri mult mai mari decât cele oficiale. 

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.