Protest în Piaţa Victoriei faţă de măsurile de austeritate. Un bărbat a fost prins cu un cuţit asupra sa

62560291
Shutterstock

Un bărbat care avea asupra sa un cuţit a fost depistat vineri seara la protestul organizat în Piaţa Victoriei din Capitală faţă de măsurile de austeritate anunţate de Guvern.

''În cadrul unuia dintre dispozitivele de prefiltrare adoptate de jandarmi în contextul adunării publice din Piaţa Victoriei, a fost depistat un bărbat care avea asupra sa un cuţit. Au fost întocmite actele necesare sesizării organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile art. 372 din Codul penal'', informează Jandarmeria Capitalei.

Jandarmii reamintesc că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, este interzisă şi constituie infracţiune participarea la adunările publice a persoanelor care au asupra lor arme de orice fel, materiale explozive sau incendiare, substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, dispozitive pentru şocuri electrice ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru acţiuni violente sau de tulburare a desfăşurării normale a acestora.

Câteva sute de persoane s-au adunat vineri în Piaţa Victoriei pentru a protesta faţă de măsurile de austeritate anunţate de Guvern. Protestul este autorizat să se desfăşoare în intervalul orar 17:00 - 22:30. 

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Ministrul Sănătății: Șeful Centrului de Arși Grav de la Floreasca dă dovadă de iresponsabilitate crasă. Cer public demisia

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, îi cere public demisia şefului Centrului de Arşi Grav de la Spitalul Floreasca, pe care îl acuză de „iresponsabilitate crasă şi nepăsare”.

Două autoturisme de 260.000 de euro au fost confiscate de polițiști, în Oradea și Iași. Ce nereguli au fost descoperite. FOTO

Două autoturisme aflate în atenția autorităților internaționale au fost descoperite joi, 31 iulie, de polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratelor Teritoriale ale Poliției de Frontieră Oradea și Iași.

DNSC avertizează asupra unui val de înşelătorii online în care este folosită imaginea unui economist cunoscut

Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unui val de înşelătorii online în care este folosită abuziv imaginea economistului Adrian Negrescu.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.