Proiect inedit al elevilor din Bistrița-Năsăud. Călătorii de pe Via Transilvanica, întâmpinați cu panouri și băncuțe din lemn

×
Publicitate

Zeci de elevi din Bistrița-Năsăud s-au transformat în mici meșteșugari pentru a veni în ajutorul turiștilor care pornesc pe Via Transilvanica.

În curând, pe o bucată din traseul care străbate țara, vor fi montate bănci din lemn și panouri informative. Astfel, drumeții vor găsi mai ușor cazare ori puncte gastronomice pentru o masă binemeritată.

Elevii școlilor gimnaziale din Mureșenii Bârgăului și Bistrița Bârgăului și-au luat în serios atribuțiile. Cu multă răbdare, pregătesc panourile informative, indicatoarele rutiere, băncile din lemn și căsuțele pentru păsări.

Lucas, elev: „Facem aceste indicatoare pentru a îndruma drumeții să știe pe unde să meargă și unde pot să se cazeze.”

Roxana, elevă: „Facem panouri pentru a ajuta turiștii să ajungă la sătenii care vând produse alimentare. Mulți vin aici și vor să mănânce ceva, vor să se cazeze și nu știu unde să vină.”

Toate obiectele făcute cu multă grijă de copii vor fi amplasate pe bucata de traseu ce străbate județul Bistrița-Năsăud.

Bianca, elevă: „Vrem să le arătăm satul nostru pentru necunoscători, să le arătăm atracțiile satului, încercăm să înfrumusețăm cât mai mult traseul.”

Darius, elev: „Noi facem niște semne comerciale pentru înfrumusețarea drumului, de exemplu mai sunt câteva semne pe acolo, numere de telefon pentru cei care vând miere, căpșuni, brânză.”

Astfel, turiștii vor putea găsi mai ușor cazare, dar și un loc unde să își potolească foamea.

Ioana Pudilic, coordonatorul proiectului: „Promovăm producătorii locali, pe toți cei care vor să ofere locuri de cazare, locuri de campare. Avem căsuțe de păsărele, copiii din aceste școli, patru dintre ei au devenit ghizi pe Via Transilvanica, micii ghizi.”

Tibi Ușeriu, ambasador al Via Transilvanica: „Pe noi, cei de la Tășuleasa Social, ne bucură fiecare inițiativă de genul și mai ales că este o inițiativă foarte, foarte frumoasă din partea copiilor. Cel mai mult ne bucură pentru că acești copii preiau, să zicem așa, acest proiect și învață.”

Via Transilvanica, „drumul care unește", are 1.400 de kilometri și traversează România de la Putna la Drobeta-Turnu Severin, trecând prin zece județe. Potrivit celor care se ocupă de acest proiect, anul trecut, aproape 30.000 de turiști, români și străini, au străbătut măcar o parte din acest traseu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Lehmann, fotbalista cu 15 milioane de 'urmăritori'. "Ce iubesc eu cel mai mult"
FOTO | Lehmann, fotbalista cu 15 milioane de 'urmăritori'. "Ce iubesc eu cel mai mult"
Citește și...
CFR Călători extinde vânzarea biletelor electronice și pentru deplasările dintre România și Germania

CFR Călători continuă dezvoltarea serviciilor digitale dedicate călătorilor și extinde vânzarea biletelor electronice pentru traficul internațional.

A murit Bogdan Marinescu, medicul care a contribuit la primele succese ale fertilizării in vitro în România

Prof. univ. dr. Bogdan Marinescu, fost ministru al Sănătății și fost director al Maternității Giulești, a murit joi, la vârsta de 81 de ani. 

Guvernul dă undă verde negocierilor cu Serbia pentru Porțile de Fier III. Ce garanții cere România. DOCUMENT

Premierul interimar Ilie Bolojan a fost mandatat de Guvern să semneze memorandumul cu Serbia pentru construirea Porților de Fier III.

Recomandări
Ciprian Ciucu, ”mâna dreaptă” a lui Ilie Bolojan, audiat la DNA. Surse: Este suspect pentru posibile fapte de corupție

Șoc total la Primăria Capitalei! Ciprian Ciucu este urmărit penal de procurorii anticorupție. Liderul PNL a fost audiat, joi, timp de trei ore de către procurorii anticorupție.

Politolog: Nu e adevărat că AUR are 40%, sondajele “mint cu nerușinare”. Cine ar câștiga, de fapt, alegerile

Sondajele care plasează partidul AUR la circa 40% dintre intențiile de vot ale românilor nu sunt reale și manipulează opinia publică pentru a crea o “sperietoare” politică.

Ministerul Justiției, anunț privind ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România

Ministerul Justiției a anunțat, joi, că judecătorii Curții de Apel din Paris au dispus ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România, în cadrul procedurii judiciare desfășurate în baza cooperării dintre autoritățile competente.