Principala solicitare a Kievului pentru pace, respinsă ferm de Rusia, la Istanbul. Ce a respins imediat delegația lui Putin

×
Codul embed a fost copiat

După a doua rundă de negocieri la Istanbul, care a durat aproximativ o jumătate de oră, Rusia a respins principala solicitare a Kievului: un armistițiu necondiționat.

În schimb, președintele Turciei insistă ca liderii Ucrainei, Rusiei și Statelor Unite să se întâlnească pentru a discuta pacea.

Volodimir Zelenski și Donald Trump s-au declarat interesați de propunere. În schimb, Vladimir Putin pare să o ignore complet.

Delegația ucraineană a fost condusă de ministrul Apărării, Rustem Umerov, iar cea rusă - mai puțin numeroasă - de Vladimir Medinski, un consilier al lui Vladimir Putin.

Hakan Fidan, ministrul turc de Externe: „Continuăm discuțiile pentru un armistițiu și perspectivele pentru pace, așa cum le văd cele două părți. Vorbim despre alți pași pentru schimbul de prizonieri de război. Și sperăm, de asemenea, să discutăm despre pregătirea întâlnirii liderilor”.

Citește și
Praid
Apele Române, despre pericolul de la Salina Praid. Precizări despre deversarea apei sărate în curțile oamenilor

Ministrul turc al Apărării a prezidat a doua rundă de negocieri ruso-ucrainene de la Istanbul, desfășurate în spatele ușilor închise la Palatul Ciragan.

Rustem Umerov, ministrul Apărării din Ucraina: „Abia în cursul discuțiilor de azi, Rusia a predat memorandumul său (cu condiții de pace) delegației ucrainene. Îl vom studia o săptămână, înainte de a decide pașii următori. În privința eliberării prizonierilor de război, ne-am concentrat pe categorii specifice - cei răniți grav sau foarte bolnavi - precum și prizonierii foarte tineri, cu vârste între 18 și 25 de ani”.

În schimb, președintele turc Recep Tayyip Erdogan speră să reușească să-i convingă pe președinții celor două state să se așeze chiar ei la masa discuțiilor, și, dacă se poate în Turcia.

Recep Erdogan: „Cea mai mare dorință a mea este să-i reunesc pe Vladimir Putin și pe Zelenski la Istanbul sau Ankara și aș vrea să-l am alături și pe domnul Trump”.

Președintele ucrainean spune că a vorbit deja cu omologul său turc pe acest subiect. Mai mult, și oficialii de la Casa Albă susțin o astfel de întâlnire.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: „I-am spus (lui Recep Tayyip Erdogan) că susțin un summit al liderilor pentru că am impresia că un armistițiu nu se va face fără o astfel de întâlnire”.

Karoline Leavitt, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe: „Președintele (Donald Trump) a spus că este deschis la această posibilitate, dacă se ajunge la așa ceva. Își dorește ca ambii lideri și ambele părți să se așeze împreună la masă”.

În schimb, Vladimir Putin nu se grăbește să răspundă invitației lansate de Erdogan.

Pe de altă parte, Rusia a confirmat - fără să detalieze pierderile - atacurile cu drone ucrainene asupra unor baze aeriene din Siberia. Au fost utilizate 117 drone explozive.

Dronele au fost ascunse în containere transportate de camioane pe teritoriul Rusiei și parcate apoi în locuri strategice, aproape de baze aeriene. Prin comandă de la distanță, containerele s-au deschis, iar dronele s-au ridicat și au lovit locurile unde se aflau bombardierele strategice rusești.

Potrivit Kievului, cel puțin 13 avioane de luptă au fost distruse, iar altele grav avariate, în operațiunea denumită „Pânza de Păianjen”. Anterior, șeful serviciilor secrete ucrainene a susținut că mai mult de 40 de avioane, inclusiv o treime din bombardierele strategice rusești, au fost lovite, provocând armatei ruse pierderi de aproape 7 miliarde dolari.

Articol recomandat de sport.ro
Tragedie în fotbal! Un fost internațional a murit subit la doar 33 de ani, în vacanța din Turcia
Tragedie în fotbal! Un fost internațional a murit subit la doar 33 de ani, în vacanța din Turcia
Citește și...
Apele Române, despre pericolul de la Salina Praid. Precizări despre deversarea apei sărate în curțile oamenilor
Apele Române, despre pericolul de la Salina Praid. Precizări despre deversarea apei sărate în curțile oamenilor

Directorul Departamentului Situaţii de Urgenţă de la Apele Române, Sorin Rîndaşu, a afirmat luni că populaţia de la Salina Praid nu este în pericol în momentul de faţă, dar dacă situaţia o va impune atunci vor mai fi şi alte persoane evacuate.

Descoperire de peste 100.000 de euro în Giurgiu în microbuzul unui șofer care transporta dulciuri din Bulgaria. FOTO
Descoperire de peste 100.000 de euro în Giurgiu în microbuzul unui șofer care transporta dulciuri din Bulgaria. FOTO

Un cetăţean bulgar care transporta dulciuri din Bulgaria pentru Olanda şi Belgia este cercetat penal după ce a încercat să introducă în România 338.500 de ţigarete, ascunse în microbuzul pe care îl conducea.

O fetiță de doi ani a murit după ce a căzut de la etajul 11, în București
O fetiță de doi ani a murit după ce a căzut de la etajul 11, în București

O fetiță în vârstă de doi ani a murit, luni seară, după ce a căzut de la etajul 11 al unui bloc din nordul Bucureștiului.

Recomandări
Fenomen alarmant în România: universitățile riscă să aibă studenți foarte puțini în 2025. Reacția Ministrului Educației
Fenomen alarmant în România: universitățile riscă să aibă studenți foarte puțini în 2025. Reacția Ministrului Educației

Anul acesta este unul atipic pentru admiterea la facultate. Avem cel mai mic număr de elevi care s-au prezentat la bacalaureat și ne putem confrunta și cu cel mai mic număr de absolvenți ai examenului.

Cum a ajuns Mirabela Dauer „plutonier major” pentru a primi loc de veci în Cimitirul Militar. Artista refuză să comenteze
Cum a ajuns Mirabela Dauer „plutonier major” pentru a primi loc de veci în Cimitirul Militar. Artista refuză să comenteze

Ies la iveală detalii scandaloase din dosarul de corupție în care generalul Cătălin Zisu, fostul șef al Logisticii Armatei române, este acuzat că ar fi împărțit unor rude și apropiați, locuri de veci, în Cimitirul Ghencea Militar 3.

Israel a atacat cu rachete sediul televiziunii de stat din Iran. Reacția prezentatoarei, aflată în direct. VIDEO
Israel a atacat cu rachete sediul televiziunii de stat din Iran. Reacția prezentatoarei, aflată în direct. VIDEO

Clădirea Radioului și Televiziunii de Stat din Iran (IRIB) a fost lovită luni de un atac israelian, întrerupând transmisia live, potrivit AFP și dpa.