Primele intervenţii de deszăpezire din acest sezon au avut loc în staţiunea Băile Harghita şi în pasul Bucin

62168328
StirilePROTV

Primele intervenţii de deszăpezire din acest sezon au avut loc în staţiunea Băile Harghita şi în pasul Bucin, după ce a început să ningă marţi seara.

Viceprimarul municipiului Miercurea-Ciuc, Bors Bela, a declarat că intervenţia de la Harghita Băi a fost făcută, ca şi în anii precedenţi, de compania publică de salubrizare Eco-Csík, iar drumul este practicabil, nefiind înregistrate probleme.

"Este prima intervenţie. De ieri seara (marţi-nred), de la ora 18, a început să ningă în staţiunea Băile Harghita, dar pentru că nu a fost atât de frig, nu s-a aşezat o zăpadă mare, doar 2-3 cm. Dar pentru că avem drum public la Băile Harghita (localitatea aparţine administrativ de municipiul Miercurea-Ciuc-nred), am intervenit dimineaţa, pe la ora 5, cu aşternutul materialului antiderapant. La momentul de faţă, drumul este foarte practicabil, nu au fost înregistrate niciun fel de incidente. Echipa de deszăpezire este pregătită, dacă în următoarele zile trebuie să mai intervenim atunci bineînţeles că vom interveni, nu numai în staţiunea Băile Harghita ci în tot oraşul. În stoc avem câteva sute de tone de material antiderapant, deci noi suntem pregătiţi totalmente pentru sezonul de iarnă", a declarat viceprimarul Bors Bela, pentru AGERPRES.

Acesta a recomandat şoferilor să-şi echipeze autoturismele cu anvelope de iarnă şi să conducă prudent.

"Recomandarea principală este aceea că este timpul pentru schimbarea cauciucurilor, cu cele de iarnă şi, bineînţeles, până când ne obişnuim, să conducem cu prudenţă, dat fiind faptul că e posibil ca dimineaţa, şi în oraş, să avem drumuri îngheţate Intervenim imediat, aşa că nu se va pune problema, dar, ca în fiecare an, ne trebuie două-trei săptămâni ca să ne obişnuim cu drumurile un pic mai alunecoase", a mai arătat Bors Bela.

Pe drumurile naţionale din Harghita, prima intervenţie de deszăpezire din această iarnă, cu lamă de zăpadă, a avut loc în noaptea de marţi spre miercuri, pe DN 13 B, în zona pasului Bucin, unde stratul de zăpadă ajungea şi la trei centimetri, a precizat, şeful punctului de lucru al Secţiei de Drumuri Naţionale (SDN) Miercurea-Ciuc, Cătălin Romanescu.

De asemenea, a nins şi în alte zone ale judeţului Harghita, dar zăpada nu s-a aşternut pe carosabil şi s-a acţionat cu material antiderapant, drumurile fiind umede.

Primele ninsori din această iarnă, în judeţul Harghita, s-au înregistrat în data de 30 septembrie, în staţiunea de schi Harghita Mădăraş, precum şi în Parcul Naţional Cheile Bicazului-Hăşmaş, în zona Vârfurilor Hăşmaşu Negru şi Hăşmaşu Mare.

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Concluzia MApN despre drona prăbușită la Galați: „Rusească, cu încărcătură de luptă de tip High-Explosive, de 30 kg”

Ministerul Apărării transmite, duminică seară, detalii din raportul tehnic cu privire la drona căzută pe un bloc din Galaţi şi explică faptul că a fost o dronă kamikaze, de fabricaţie rusească. 

Cum funcționează economisirea prin rotunjire, metoda prin care tinerii strâng bani fără efort. „Este o sumă utilă”

Tradiționala pușculiță pentru economii există și astăzi, dar în versiuni digitale. Cei din generația Z aleg tot mai des seifurile online în care își strâng bani pentru vacanțe sau diverse metode, prin care își rotunjesc automat plățile cu cardul. 

Cum s-a produs accidentul din Făgăraș, unde un băiat de doi ani a murit. Nu existau scaune pentru copii în autoturism

Destin cumplit pentru o familie cu patru copii din județul Brașov. Băiețelul cel mic, de doar doi ani și opt luni, a murit după ce mașina în care se aflau cu toții s-a răsturnat în urma unei manevre de depășire.

Recomandări
Zelenski, după ce Nicușor Dan a arătat date despre drona rusă din Galați: „Cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”

Volodimir Zelenski a mulţumit, duminică seară, preşedintelui Nicuşor Dan pentru claritate şi chiar a distribuit pe reţelele de socializare precizările pe care acesta le-a oferit cu privire la drona rusească ce a lovit un bloc din Galaţi. 

Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.