Primarul din Targoviste ameninta KFC Germania cu un proces. Clipul "jignitor" filmat de companie in Turnul Chindiei. VIDEO


Ultimul update: Duminica 25 Iunie 2017 07:07
Data publicarii: Joi 22 Iunie 2017 15:58
Categorie: Stiri actuale

Un clip publicitar filmat pentru un lant international de fast food a rascolit vechea cetate de scaun a Tarii Romanesti, Targoviste.

In imagini apare un barbat de statura mica, dezbracat, care se arunca de pe Turnul Chindiei intr-o galeata. Clipul este difuzat in Germania, dar autoritatile sunt revoltate si spun ca vor da in judecata compania pentru prejudicii de imagini aduce cetatatii de la Targoviste.

Imaginile au indignat autoritatile din Targoviste care sunt hotarate sa isi caute dreptatea in instanta, daca nu va fi retras clipul publicitar .

Primarul orasului gaseste acest clip "ofensator si revoltator".

"Filmarea si expunerea sunt de natura sa murdareasca una dintre emblemele de secole ale orasului, punct de referinta pentru comunitate", sustine primarul intr-o scrisoare deschisa inaintata companiei de fast food.

"Orasul nostru traieste si respira cultura si istorie prin toate asezamintele si monumentele sale. A fost Capitala Tarii Romanesti pentru mai bine de trei secole. Ar fi trebuit sa va documentati inainte sa produceti un clip atat de controversat. Acest mesaj este unul de indignare fata de modul neprofesionist in care ati tratat municipiul Targoviste", scrie primarul.

Directorul complexului national muzeal curtea domneasca recunoaste ca a primit bani, aproape 2.000 de euro de la firma care s-a ocupat de realizarea reclamei, dar nu a avut habar de cum va arata ea. Insa in contract este o clauza care prevede ca filmarea sa nu aduca prejudicii monumentului istoric.

Compania de fast food a transmis, pentru news. ro ca echipa din Romania nu a avut nicio implicare in realizarea spotului publicitar din Germania.

Firma care a incheiat contractul cu complexul din Targoviste sustine ca actorul din spot nu a fost niciodata dezbracat, fiind filmat in slip si o capa. De asemenea nu au vrut sa aduca nicio ofensa.

Mesajul integral transmis de primarul orasului

"Va adresez aceste cuvinte in calitate de primar al municipiului Targoviste, nascut si crescut in fosta Cetate de Scaun a Tarii Romanesti. Am fost neplacut surprins sa urmaresc clipul publicitar pe care compania dumneavoastra l-a filmat in municipiul Targoviste, in cadrul Complexului National Muzeal Curtea Domneasca, langa Turnul Chindiei. Consider ca filmarea si expunerea sunt de natura sa maculeze una dintre emblemele de secole ale orasului, punct de referinta pentru comunitate, iubit si respectat de targovisteni, de romani si nu numai. Ceea ce ati facut dumneavoastra este, in egala masura, ofensator si revoltator, iar comunitatea noastra a reactionat in consecinta, dezaproband masiv initiativa", a scris primarul, pe contul sau de Facebook.

Daniel-Cristian Stan a adaugat ca nu stie cine sunt publicitarii si agentii din spatele acestei idei, dar precizeaza ca o considera a fi una total nefericita.

"Orasul nostru traieste si respira cultura si istorie prin toate asezamintele si monumentele sale. A fost Capitala Tarii Romanesti pentru mai bine de trei secole. Ar fi trebuit sa va documentati inainte sa produceti un clip atat de controversat. Acest mesaj este unul de indignare fata de modul neprofesionist in care ati tratat municipiul Targoviste", scrie primarul.

In final, acesta transmite celor de la KFC ca este "imperios necesar" sa opreasca difuzarea spotului, care, potrivit edilului din Targoviste, prejudiciaza imaginea orasului, si sa isi reconsidere modul in care se raporteaza la aceasta comunitate si la valorile sale.

"Ne rezervam dreptul de a solicita instantei competente repararea prejudiciului de imagine pe care compania dumneavoastra l-a produs comunitatii noastre", conchide primarul Daniel-Cristian Stan. Complexul National Muzeal Curtea Domneasca arata, intr-un comunicat, ca nu a fost in niciun moment instiintat cu privire la continutul final al spotului, fiind astfel incalcate prevederile contractului de inchiriere a spatiului respectiv.

"Complexul National Muzeal Curtea Domneasca se delimiteaza de orice actiune menita sa aduca prejudicii de imagine ansamblului monumental. Spotul publicitar in cauza este un material realizat post – productie, cu precizarea ca managerul CNMCD nu a fost in niciun moment instiintat cu privire la continutul final al spotului, fiind astfel incalcate prevederile contractului de inchiriere spatii, in baza carora echipa de filmarea prezenta la Targoviste avea obligatia sa nu aduca prejudicii de imagine monumentului istoric", se afirma in comunicat.

Institutia mai spune ca, dintr-o analiza amanuntita a imaginilor aparute in spatiul public, se poate observa cu usurinta ca imaginile utilizate in spotul publicitar nu sunt cele autentice, cele pentru care echipa de filmare a solicitat acordul.

"Mai mult decat atat, filmarea denota cu certitudine faptul ca spotul a fost unul prefabricat, montat in studio, fapt ce a condus la periclitarea imaginii CNMCD. Urmare a aparitiei acestor imagini, conducerea CNMCD a solicitat firmei de productie publicitara, responsabila de continutul materialului, clarificarea tuturor aspectelor care au provocat intreaga situatie mai sus-mentionata. In baza raspunsului ce urmeaza a fi primit, CNMCD va actiona in consecinta", releva sursa citata.

VIDEO PROTVPLUS.RO