Prima reacţie a Patriarhiei după referendum: "Un succes nedeplin"

×
Publicitate

Biserica a racţionat luni dimineaţă, după anunţarea primelor rezultate parţiale ale referendumului pentru familie din 6-7 octombrie 2018.

Biroul de presă al Patriarhiei Române a transmis luni dimineaţă următorul comunicat:

Un succes nedeplin ne cheamă la mai multă speranţă şi lucrare


În urma invalidării referendumului din 6-7 octombrie 2018 pentru redefinirea căsătoriei, Patriarhia Română îndeamnă la unitate spirituală şi la apărarea în continuare a familiei binecuvântate de Dumnezeu.

Cu prilejul referendumului, Biserica Ortodoxă Română şi-a împlinit misiunea ei civică şi morală în spațiul public, unde a afirmat şi apărat identitatea şi valoarea familiei ca instituţie umană creată şi binecuvântată de Dumnezeu. În acest sens, mulţumim celor aproape patru milioane de cetăţeni români care au răspuns pozitiv prin participarea lor la vot.

Atitudinea pe care românii şi-au asumat-o, prin participare la vot sau prin neprezentare la vot, trebuie respectată şi analizată, iar democraţia bazată pe libertatea civică trebuie cultivată mai intens prin informare corectă şi permanentă privind tema dezbătută public.

Deşi referendumul recent nu a fost validat, totuşi acesta ne-a oferit posibilitatea de a cunoaşte gradul de secularizare al societăţii româneşti de astăzi, precum şi principalele poziţionări din societate privind afirmarea şi apărarea valorilor morale bazate pe credinţa în Dumnezeu şi istoria bimilenară a poporului român.

În acest context social, Biserica Ortodoxă Română are datoria de a susţine şi promova în continuare familia binecuvântată de Dumnezeu şi valorile credinţei creştine.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
Un județ renunță pentru prima dată la bursa anuală a locurilor de muncă. Angajatorii nu au oferit suficiente joburi

AJOFM Buzău intenționează să nu mai organizeze bursa generală a locurilor de muncă, programată anual în luna mai, din cauza numărului redus de oferte din partea angajatorilor, insuficient pentru organizarea evenimentului.

Un tânăr de 26 de ani din Maramureș şi-ar fi împuşcat accidental tatăl cu o armă de vânătoare. Ce a făcut după incident

Un tânăr de 26 de ani este anchetat de către poliţiştii maramureşeni sub suspiciunea că şi-a împuşcat accidental tatăl cu o armă de vânătoare,

Incendiu la două case în Sectorul 5 din București

Pompierii intervin luni pentru stingerea unui incendiu produs la două case, situate pe strada Erou Toma Constantin din Sectorul 5 al Capitalei.

Recomandări
PSD și AUR au anunțat că au început demersurile pentru a depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Liderii PSD și AUR, Marian Neacșu și Petrișor Peiu, au anunțat luni dimineață că formațiunile politice pe care le reprezintă au început demersurile comune pentru inițierea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

„Pensiile de stat nu vor fi suficiente”, avertizează Comisia Europeană. Românii, îndemnați să investească chiar și 10 euro

Pensiile de stat nu vor fi suficiente pentru a asigura un venit lunar decent viitorilor beneficiari, este avertismentul Comisiei Europene.