Ploile torențiale și vântul puternic au făcut prăpăd în țară. Mai multe mașini au fost avariate. „S-a rupt în două, practic”

×
Publicitate

Întreaga țară este sub cod de vânt, galben ori portocaliu. În Vrancea, un bătrân de 80 de ani a murit lovit de un copac, iar în vestul țării au fost emise inclusiv alerte de cod roșu și a lovit grindina.

Probleme cu vântul au fost și la munte ori în Capitală, unde a plouat torențial. Vântul a bătut cu putere în toată țara, aflată sub coduri galbene și portocalii de vânt, ploi și vijelii.

În București, până să vină ploaia, rafalele au împrăștiat gunoaiele de pe străzi. O folie de plastic a fost smulsă de pe un bloc aflat în renovare și a rămas agățată într-un copac.

Spre seară, vremea s-a schimbat brusc în Capitală, după ce în timpul zilei temperaturile au trecut de 20 de grade. A început să plouă torențial, iar meteorologii au emis o prognoză specială în care au anunțat rafale de vânt de până la 55 km/h.

Copaci doborâți de vânt și pagube materiale în București

Mai mulți copaci au căzut pe mașini sau pe șosea.

Proprietarul unei mașini: „S-a rupt în două, practic. Asta a căzut. A căzut întâi pe mașina mea și, după aia, un domn trecea cu mașina pe aici și a căzut pe mașina mea și după aia s-a protejat pe mașina lui. Se vede aici la capotă, capota e distrusă. Putea să treacă un livrator, un copil, să se întâmple... Cădea ăsta în cap de la 10 metri se întâmpla ce se întâmpla acum 2 săptămâni în Militari.”

Cod roșu și condiții extreme în vestul țării

În vestul țării, meteorologii au emis, pentru mai multe localități, o avertizare de scurtă durată de cod roșu. În Arad, ploaia torențială a fost însoțită de rafale puternice care au împins cărucioarele metalice dintr-o zonă industrială a orașului. Iar în Bihor, a căzut și grindina.

Probleme au fost și în masivul Postăvaru, instalațiile de transport pe cablu au fost închise din cauza vântului extrem de puternic. La fel s-a întâmplat și la cota 2000 din Sinaia.

Copaci doborâți și pagube în Timișoara și Craiova

În Timișoara, doi copaci au căzut pe mașini și peste cablurile de înaltă tensiune. Iar în Craiova, vântul a spulberat cenușa de la Complexul Energetic Oltenia pe o rază de câțiva kilometri.

Pe litoral, pasionații de kite-surfing au profitat de rafalele puternice pentru a face un adevărat spectacol.

La malul mării, rafalele depășesc și 80 de kilometri pe oră, iar temperaturile resimțite sunt mai mici cu câteva grade din cauza vântului puternic. Nimic nu îi împiedica însă pe iubitorii de sporturi extreme să se distreze în valuri.

Bărbat: „Acum îmi ajustez strap-urile la condiții de iarnă pentru că nu m-am mai dat din vară. Acum avem șosetele de neopren din cauza temperaturii și va trebui să le reajustez.”

Bărbat: „Cu cât mai sus, cu atât mai bine. E o luptă cu mine să-mi depășesc recordul de 11 metri.”

Codul portocaliu care a afectat vestul și estul țării a expirat joi seară. Până sâmbătă, însă, mai multe județe din țară se vor afla sub un cod galben.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
România, noul refugiu pentru americanii dezamăgiți de țara lor. Motivele care îi fac să lase în urmă SUA

România, la fel ca alte state din Europa de Est, atrage tot mai mulți americani. Siguranța, costurile mici și ritmul de viață îi împing să renunțe la SUA pentru traiul pe vechiul continent.

Programul STB de Paște 2026. Cum circulă autobuzele, tramvaiele și troleibuzele în noaptea de Înviere și pe 12-13 aprilie

Programul mijloacelor de transport în comun din București suferă modificări în perioada sărbătorilor pascale din 2026, pentru a se adapta fluxului redus de călători din timpul zilelor libere, dar și nevoilor specifice din noaptea de Înviere.

Alertă înainte de Paște. Aproximativ 1,5 milioane de ouă ar putea fi contaminate cu salmonella

Este alertă sanitar-veterinară înainte de Paște. Aproximativ 1,5 milioane de ouă ar putea fi contaminate cu salmonella.

Recomandări
Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc în România. Cifre oficiale de la Ministerul Muncii

Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc, cu acte în regulă, în România, țară cu aproximativ 19 milioane de locuitori. Datele oficiale apar în statisticile publicate de Ministerul Muncii.

Negocierile de pace între SUA și Iran au început. Concesiile cerute de Teheran înaintea discuţiilor directe

O delegație americană condusă de vicepreședintele JD Vance a început sâmbătă negocierile cu Iranul în Pakistan, relatează mass-media de stat iraniană și mai multe publicații internaționale.

Un suspect din jaful tezaurului românesc refuză acordul cu justiția și neagă că a fost prezent la furt

Nu toți cei trei suspecți principali în jaful de artă de mare amploare din Assen au încheiat acorduri cu Parchetul, transmite presa olandeză.