Percheziții la o grupare care falsifica permise de conducere străine. Cât cereau pentru documente

×
Publicitate

Permise de conducere false, cumpărate cu 3.000 de lei bucata! Este ancheta procurorilor care au făcut marți percheziții în județele Alba și Cluj. Mai mulți indivizi au fost aduși la audieri.

Totul era posibil doar prin intermediari, care negociau prețurile și făceau legătura cu cei care se ocupau să falsifice documente pe bandă rulantă. Anchetatorii au intrat pe fir și după o serie de percheziții în județele Alba și Cluj, mai mulți indivizi au fost aduși la audieri.

Ancheta în acest caz a început de anul trecut, când procurorii au depistat fișe medicale false, făcute celor care doreau să își schimbe permisele auto. Fără a fi evaluați de medici specialiști, doritorii obțineau actele... la imprimantă.

Procurorii au descoperit o întreagă rețea care se ocupa cu falsificarea permiselor de conducere. Marți au fost făcute 23 de percheziții în Alba și Cluj, atât la suspecți cât și la intermediari, dar şi la persoane care ar fi plătit pentru a obține documentele.

Au fost găsite permise de conducere care păreau a fi obținute în Italia și Marea Britanie, dar și acte de studii păreau a fi tot false. Potrivit anchetatorilor, pentru un permis la cerere se plătea până la 3.000 de lei.

Mai mult, aceștia fabricau permise care păreau eliberate în alte țări, pentru a fi mai dificil de depistat că sunt false. 18 persoane au fost aduse la Alba Iulia pentru a fi audiate.

Oamenii legii urmează să lămurească exact care era mecanismul de obținere al documentelor false și câte astfel de acte au fost puse în circulație.

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Reclamații în lanț la CFR. 65% dintre călători spun că nu funcționează aerul condiționat în trenuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, afirmă că 65% dintre călătoriiCFR au reclamat că nu funcţionează aerul condiţionat în trenuri.

Cum s-a produs accidentul în care a murit pilotul român Adrin Rus și un pilot austriac. Motocicletele lor au luat foc

Pilotul român de curse moto Adrian Rus supranumit - „Sinner” a murit în urma unui accident dramatic petrecut la o competiție din Cehia. S-a întâmplat la startul unei curse,și a fost implicat și un al doilea pilot din Austria.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți. 

Recomandări
Rezultate BAC 2026. Numărul mediilor de 10 a crescut după contestații. Este cea mai mare rată de promovare din ultimii 17 ani

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat au fost publicate cu o zi înainte de termenul stabilit inițial, de Ministerul Educației. După soluționarea contestațiilor, încă 2.600 de candidați au reușit să treacă de pragul mediei 6.

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți.