Adrian Mititelu, la iesirea de la DNA: Poate Mircea Sandu si Dumitru Dragomir n-au facut nimic

×
Codul embed a fost copiat

Patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat luni, la iesirea din sediul DNA, ca nu poate spune cu certitudine daca Mircea Sandu si Dumitru Dragomir sunt vinovati de fapte de coruptie.

"Poate nu au facut nimic, dar stati, aveti rabdare, ca poate oamenii de aici vor sa clarifice situatia", a spus Mititelu.

DNA investigheaza in prezent al doilea caz major de coruptie din arbitrajul romanesc, in care este implicat presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Vasile Avram.

Acesta a fost arestat, duminica, de o instanta a Tribunalului Bucuresti.

Mandat de arestare preventiva a primit si omul de afaceri Sorin Terbea.

Citește și
Adrian Mititelu
Mititelu: Am fost audiat ca martor. Sunt parte vatamata in dosarul Penescu

Potrivit DNA, in 21 mai 2011, Vasile Avram, supervizor la meciul FCM Targu Mures - Universitatea Cluj, din ultima etapa a campionatului trecut, ar fi primit de la Terbea, prin intermediari, suma de 19.000 de euro, in scopul delegarii unor arbitri agreati de formatia muresana in sezonul 2011/2012.

"In aceeasi imprejurare si in acelasi scop, inculpatul Avram Vasile a beneficiat de transport gratuit cu elicopterul pe ruta Bucuresti-Tirgu-Mures si retur, folos oferit de Terbea Sorin Ioan", a informat, DNA.

Pe de alta parte, la 15 septembrie, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, a fost audiat la sediul DNA in urma unei plangeri facute de patronul gruparii Universitatea Craiova, Adrian Mititelu.

Dragomir a mentionat ca plangerea a fost facuta si impotriva presedintelui FRF, Mircea Sandu.

Federatia Romana de Fotbal a anuntat, la 20 iulie, ca gruparea Universitatea Craiova a incalcat grav statutul federatiei, astfel ca a fost exclusa provizoriu de Comitetul Executiv pana cand masura va fi validata de Adunarea Generala a FRF.

Universitatea Craiova a refuzat sa-si retraga actiunile in instantele civile impotriva Federatiei Romane de Fotbal, iar Comitetul Executiv al FRF a decis dezafilierea clubului. Presedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat ca decizia Comitetului Executiv de a exclude clubul Universitatea Craiova a intrat imediat in vigoare, singura posibilitate ca aceasta hotarare sa fie anulata fiind in cadrul votului Adunarii Generale din martie sau aprilie 2012.

Dupa dezafiliere, jucatorii Universitatii Craiova au devenit liberi de contract si au plecat gratis la alte echipe.

Universitatea Craiova a retrogradat in Liga a II-a la finalul sezonului trecut.

Finantatorul Adrian Mititelu este in conflict cu presedintele LPF, Dumitru Dragomir, cu selectionerul Victor Piturca si cu alti oameni de fotbal.

Mititelu a deschis mai multe actiuni in instanta, contestand unele decizii ale comisiilor FRF si LPF luate in defavoarea clubului sau.

Totodata, Mititelu sustine ca a depus plangeri la Parchet si la DNA impotriva unor oameni de fotbal, pe care ii acuza de constituire in "grup infractional" in scopul controlarii fotbalului romanesc.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Victor Piturca a fost suspendat din functia de antrenor al U.Craiova!
Victor Piturca a fost suspendat din functia de antrenor al U.Craiova!

Consiliul de Administratie al Universitatii Craiova, intrunit marti seara, a decis suspendarea pe o perioada nedeterminata a contractului de munca al antrenorului Victor Piturca si a stafului tehnic al acestuia.

Mititelu: Am fost audiat ca martor. Sunt parte vatamata in dosarul Penescu
Mititelu: Am fost audiat ca martor. Sunt parte vatamata in dosarul Penescu

UPDATE: Adrian Mititelu a declarat la iesirea de la DNA Pitesti, ca a fost audiat in calitate de martor in legatura cu o convorbire telefonica pe care a avut-o cu patronul FC Arges afirmand ca se considera parte vatamata in acest dosar.

Stenograme incendiare cu Gigi Becali, din dosarul
Stenograme incendiare cu Gigi Becali, din dosarul "Valiza

UPDATE: Dialog soc intre Gigi Becali si Adrian Mititelu despre "valiza". Gigi Becali a fost trimis in judecata joi de procurorii DNA in dosarul "Valiza" alaturi de alte cinci persoane.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.