Seful arbitrilor, arestat pentru ca a favorizat o echipa care a pierdut. Ce nu se leaga in dosar

×
Publicitate

Fluierul suna a final de cariera pentru presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor din Liga 1. Vasile Avram a primit un rand de catuse si 29 de zile de arest, dupa ce procurorii l-au acuzat de luare de mita.

Vasile Avram, presedintele CCA, si Sorin Terbea un important om de afaceri din Targu Mures au fost incatusati si trimisi in arest.

Decizia magistratilor a venit dupa doar cateva ore din clipa in care anchetatorii si-au prezentat probele.

Procurorii anticoruptie spun ca Sorin Terbea i-a dat 19.000 de euro lui Vasile Avram ca sa-l delege ca arbitru pe Andrei Chivulete, un apropiat al omului de afaceri, la partida dintre Targu Mures si Universitatea Cluj din ultima etapa a campionatului trecut.

Culmea este ca la prima vedere acea partida nu avea o miza extraordinara, iar Targu Mures nici macar nu a castigat.

In afara de bani, Vasile Avram a beneficiat gratis si de un drum cu elicopterul privat a lui Terbea de la Bucuresti la Targu Mures si retur.

Pentru Avram si Terbea, cosmarul a inceput sambata, de dimineata, cand mascatii i-au urcat in duba iar autoritatile le-au scotocit birourile.

Si Alin Chivulete, cel care a arbitrat 5 din cele 8 meciuri disputate de echipa din Mures in acest sezon al Ligii I, a fost poftit la discutii.

El a trezit suspciuni cu atat mai mult cu cat este si amic cu Terbea. In cele din urma a fost lasat sa plece pentru ca are doar calitatea de martor in acest dosar.

Acest nou caz de coruptie a starnit reactii dure din partea patronilor de cluburi.

Ancheta este abia la inceput. Procurorii studiaza toate delegarile pe care Vasile Avram le-a facut pentru sezonul 2011-2012. Cauta si alte posibile nereguli.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Circulația metroului, întreruptă între stațiile 1 Mai și Jiului. Metrorex anunță o problemă tehnică

Circulaţia trenurilor de metrou este întreruptă, luni după-amiază, între staţiile 1 Mai – Jiului, întrucât a apărut ”o situaţie tehnică neprevăzută” în timpul lucrărilor de interconectare dintre Magistrala 4 şi viitoarea Magistrală 6.

Criză în sănătate: peste 1.000 de localități din România nu au suficienți medici de familie, iar Urgențele sunt sufocate

Deficitul de medici de familie din mediul rural pune presiune pe camerele de gardă. Sunt și 500 de pacienți pe zi, de exemplu, la Urgențe în Constanța, iar mulți dintre ei sunt veniți din comunele unde nu există medic.

Sibiul s-a transformat într-o scenă uriașă. Mii de spectatori au umplut străzile la Festivalul Internațional de Teatru

Primul weekend al Festivalului Internațional de Teatru din Sibiu a adus în oraș sute de spectacole - atât în sălile de teatru, cât și pe străzi și în piețe.

Recomandări
LIVE UPDATE, audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea. Primul ministru care a primit deja un aviz nefavorabil

În Parlament au început audierile miniștrilor propuși de Adrian Vestea, premierul desemnat. Aseară, PSD a decis să voteze Executivul, iar, imediat după aceea, Veștea a făcut public programul de guvernare. Aceste audieri sunt consultative.

Președintele AUR, George Simion, despre susținerea Guvernului Veștea: ”Nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR”

Președintele partidului AUR, George Simion, susține la această oră o declarație de presă în Parlament, în care tema principală este învestirea Guvernului Veștea. Premierul desemnat are nevoie de 233 de voturi pentru învestirea Cabinetului său.

Rezolvarea subiectelor de la proba de română, Evaluarea Națională 2026. Vezi care erau răspunsurile corecte

Aici poate fi urmărită rezolvarea live a subiectelor de la proba de limba și literatura română, susținută astăzi de absolvenții clasei a VIII-a în cadrul Evaluării Naționale 2026.