Opt percheziţii în Bucureşti şi judeţele Ilfov, Arad şi Cluj, într-un caz de evaziune fiscală în formă continuată şi agravată

perchezitii politie
Pro TV

Poliţiştii fac, marţi, opt percheziţii în Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Arad şi Cluj, într-un dosar penal de evaziune fiscală în formă continuată şi agravată.

Potrivit anchetatorilor, trei administratori ai unei societăţi comerciale sunt acuzaţi că, timp de doi ani, ar fi omis, în parte, înregistrarea în documentele contabile a tuturor operaţiunilor comerciale şi veniturilor, în valoare de peste 14.000.000 de lei, realizate din servicii de transport, prin intermediul unei platforme ride-sharing. Prejudiciul astfel creat bugetului de stat este de aproape trei milioane de lei

Potrivit Poliţiei Capitalei, marţi, 27 mai, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti- Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice au pus în executare opt mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Arad şi Cluj, într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de evaziune fiscală în formă continuată (35 de acte materiale) şi agravată.

Din datele şi probele administrate în cauză, a rezultat presupunerea rezonabilă că, în perioada ianuarie 2022 - aprilie 2024, trei bărbaţi, cu vârste de 39, 51, respectiv 72 de ani, având calitatea de administratori ai unei societăţi comerciale, s-ar fi sustras de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale, constând în aceea că ar fi omis, în parte, înregistrarea în documentele contabile a tuturor operaţiunilor comerciale şi veniturilor, în valoare de peste 14.000.000 de lei, realizate în urma prestărilor de servicii de transport, prin intermediul unei platforme ride-sharing.

Din cercetări, s-a stabilit că prejudiciul cauzat bugetului de stat este de peste 2.940.000 de lei.

Citește și
Solarii - STIRI
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii

Astfel, în vederea administrării materialului probator, marţi, au fost puse în executare opt mandate de percheziţie domiciliară, fiind identificate şi ridicate mai multe bunuri de interes în cauză.

În acest context, 13 persoane, suspecţi şi martori, vor fi conduse la audieri, faţă de acestea urmând a fi dispuse măsurile legale ce se impun.

Cercetările sunt continuate de către poliţişti din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de evaziune fiscală, în formă continuată (35 de acte materiale) şi agravată.

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii

Serele și solariile folosite de fermieri și din gospodăriile populației nu vor fi supuse impozitării, a anunțat marți ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Primele imagini cu tavanul prăbușit în piscina interioară a hotelului din Sibiu. Poliția a deschis o anchetă | VIDEO
Primele imagini cu tavanul prăbușit în piscina interioară a hotelului din Sibiu. Poliția a deschis o anchetă | VIDEO

Primele imagini cu tavanul căzut de la piscina hotelului din Sibiu au apărut în presa locală. Șapte persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma incidentului.

Cât îi costă pe români Crăciunul în 2025. O familie ajunge să plătească și peste 2.000 de lei
Cât îi costă pe români Crăciunul în 2025. O familie ajunge să plătească și peste 2.000 de lei

Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor pragul de 500 de euro, respectiv 2.500 de lei, o creştere considerabilă faţă de 2024, arată o analiză realizată de CC Tax Advisory.

Recomandări
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede

Guvernul a adoptat, în şedinţa de marţi, aşa-numita „Ordonanţă-trenuleţ”, care reduce anumite cheltuieli, amână altele şi reglementează aspecte necesare până la aprobarea bugetului pentru anul viitor.

Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului
Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a anunţat finalizarea cercetărilor în dosarul "Ferma Dacilor" cu privire la împrejurările în care a avut loc incendiul din data de 26 decembrie 2023, în urma căruia au decedat opt persoane.

CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează

Consilierii CGMB au aprobat marți proiectul de hotărâre care stabilește nivelul impozitelor și taxelor locale în București începând din 2026.