Operație rară realizată la Spitalul de Urgență din Târgu Mureș

×
Publicitate

Intervenție chirurgicală dificilă la Spitalul de Urgență din Târgu Mureș. O tumoră de aproape zece centimetri a fost îndepărtată cu ajutorul laparoscopului din corpul unui pacient.

Astfel de operații se fac rar la noi în țară, iar pentru medicii din județul Mureș a fost o premieră. Operația s-a încheiat cu succes, iar specialiștii sunt optimiști că bărbatul se va întoarce în scurt timp acasă, în mijlocul familiei.

Bărbatul de 66 de ani a fost diagnosticat la începutul acestui an. Dupa mai multe investigații și analize, medicii au decis ca trebuie operat.

Mariana, soția pacientului: “Într-o zi mi-a spus că a urinat cu sânge. Am mers la medicul de familie, el a trimis la urolog și urologul a zis că este o tumoară pe rinichiul stâng și să mergem mai departe la un chirurg.”

Pacientul a stat trei ore in operatie, la spitalul din Târgu Mureș. Cu ajutorul tehnologiei minim invazive, medicii au îndepărtat rinichiul bolnav, dar si țesutul afectat din jur. A fost o premieră pentru specialiștii din județul Mureș.

Dr. Gabriel Serac, medic primar chirurgie generală: „Este o intervenție care se face destul de rar, deoarece cancerele de pancreas dispuse la nivelul corpului și cozii pancreatice se descoperă destul de târziu. Avem speranța ca în urma terapiei oncologice pacientul să se recupereze 100 la sută.”

Mariana Negoiță, purtător de cuvânt Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș: “Intervenția care a fost una extrem de complexă a durat aproximativ trei ore. Și a constat în îndepărtarea cozii și corpului pancreasului împreună cu splina, glanda renală stîngă și rinichiul stâng.”

Intervenția a fost una reușită, spune sotia barbatului operat.

Mariana, soția pacientului: „Suntem foarte foarte mulțumiți, nici nu am cuvinte. Să sperăm că totul o să fie bine, soțul se simte foarte bine”.

Pacientul va urma acum un tratament oncologic, însă medicii sunt optimiști și spun că își va reveni complet, după care se poate întoarce acasă, la Arad, unde îl așteaptă nepoții.

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
Sinagoga din Alba Iulia, vandalizată cu cruci și litere grecești. Poliția caută autorul pe camerele din zonă

Sinagoga din Alba Iulia, un monument istoric deosebit de important pentru comunitatea evreiască din Transilvania, a fost vandalizată în cursul nopții.

România, parte din operațiunea globală INTERPOL „First Light 2026” împotriva fraudelor. Ce au descoperit anchetatorii

O operaţiune globală de combatere a fraudelor, la care au participat 97 de ţări şi teritorii, a dus la arestarea a 5.811 persoane şi la interceptarea unor active ilicite în valoare de 293 de milioane de dolari.

De ce cad atât de mulți copaci în București la fiecare furtună. Problemele identificate de specialiști

Jumătate de țară este amenințată de furtuni până la noapte, însă vremea severă a făcut deja pagube. La mare, rafalele puternice au măturat plajele, iar la munte au fost doar un grad Celsius în termometre.

Recomandări
PNL a intrat în ședință la o zi după decizia instanței. Ce au stabilit liberalii din tabăra lui Ilie Bolojan

PNL va funcționa după vechiul statut, iar liderii vechi revin la conducere, au stabilit liberalii într-o ședință informală, joi seara, ca urmare a deciziei Tribunalului București de suspendare a tuturor hotărârilor luate în ultimul Congres al partidului.

ÎCCJ urmează să decidă cine are dreptate în procesul ÎCCJ-Guvernul Bolojan, cu miză de cinci miliarde de lei

Înalta Curte a început judecarea recursului în procesul cu Guvernul, pentru plata unor restanțe către magistrați.

Cum trebuie completate opțiunile pentru admiterea la liceu. Profesorii explică pașii pentru evitarea repartizării greșite

Viitorii boboci de liceu au aflat joi ce loc ocupă în ierarhia mediilor la examen din fiecare județ. Aceasta le influențează șansele de a fi primiți la liceul dorit.