O valiză suspectă a pus pe jar autoritățile din Târgu MureÈ™, după ce oamenii au sunat la 112 . Geamantanul era lăsat într-o parcare dintre blocuri, iar primul gând al locarilor a fost că poate fi un real pericol.
Imediat în cartier au ajuns mai multe echipe de pirotehniști, jandarmi și pompieri.
Alarma s-a dat în zori, când locatarii dintr-un cartier se pregăteau să plece la serviciu și au observat geamantanul suspect.
Bărbat: ”Credeți că suntem într-o situație normală în țara asta, orșicând orice se poate întâmpla”.
Bărnat: ”Vroiam să ies cu mașina și nu puteam să ies. Au mai fost cazuri din astea dar au fost de cele mai multe ori alarme false. E bine să fi precaut”.
Valiza misterioasă a fost scanată cu ajutorul unui robot special iar întreg perimetrul a fost securizat.
Aurica Săbău, purtător de cuvânt IPJ Mureș: ”La fața locului s-a deplasat ambulanța, jandarmi, pirotehnici. S-a stabilit că valiza este goală”.
Poliţiştii încearcă să-l găsească pe cel care a lăsat valiza în parcare.
Urmăriți Știrile Pro TV și pe Google News
Etichete: valiza suspecta, targu mures, geamantan suspect, parcare, blocuri,