Nicuşor Dan, despre lipsa unui aviz pentru o clădire care nu are curent electric din 2021: Trebuie demolat, este ilegal

62540900

Nicușor Dan, candidat independent la prezidențiale și primar al Capitalei, a declarat miercuri că un bloc fără curent electric din 2021 trebuie demolat, fiind o construcție ilegală.

 

El a explicat că legea nu permite branșarea unei clădiri ilegale și că nu vrea să-și asume răspunderea în caz de incendiu.

Nicuşor Dan a fost întrebat într-o conferinţă de presă de ce nu a dat avizul pentru branşarea la curent electric a unui bloc care nu are curent din anul 2021 şi în care au murit doi oameni care aveau nevoie de oxigen şi dacă poate fi preşedinte un om care nu îşi iubeşte cetăţenii.

”Cred că faceţi nişte conexiuni care nu au suport logic. Aceea este o construcţie ilegală şi nu mă lasă legea să branşez o construcţie ilegală. Şi dacă în acea construcţie izbucneşte un incendiu, cum a izbucnit într-un bloc situat la 500 de metri, făcut de aceiaşi dezvoltator, eu nu vreau să am o răspundere pentru asta. Acel bloc trebuie demolat. Bineînţeles că în justiţia din România lucrurile astea durează. Acel bloc trebuie demolat”, a spus Nicuşor Dan.

El a precizat că dezvoltatorul care a construit trebuie să plătească.

”Bineînţeles că nu există nici măcar după cazul Nordis un mecanism prin care dezvoltatorul să fie asigurat şi nu se poate să vândă a doua zi şi să lase pe oameni într-o situaţie disperată. Eu nu pot să girez o nelegalitate. (..) Un preşedinte trebuie să respecte legea”, a mai declarat el.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Delfinariul din Constanța rămâne fără delfinii din Ucraina. Singurul spectacol al sezonului, pe 1 iunie

Singurul spectacol programat pentru acest sezon la Delfinariul din Constanța va avea loc pe 1 iunie. Va fi gratuit, și-l va avea în centru, pe Nini. 

Pompier condamnat după ce a vrut să îi dea foc soției. A încercat să se sinucidă la metrou când a aflat sentința

Un pompier din București a fost condamnat de Tribunalul Militar la doi ani și două luni de închisoare cu suspendare. Potrivit anchetatorilor și-a agresat soția, iar detaliile dau fiori.

Reacțiile localnicilor din Sintești, amendați pentru că ardeau deșeuri: „Există un Dumnezeu sus”

Garda Națională de Mediu a supravegheat cu drone satul Sintești, aflat la marginea Capitalei, unde de ani de zile se ard ilegal deșeuri.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

Anghel Damian și Codin Maticiuc, dezvăluiri din culisele serialului „Cămătarii”. „Au păcate. Nu îi privim ca pe niște modele”

În această seară, de la 23:30, PRO TV difuzează premiera serialului documentar „Cămătarii”. Abonații VOYO pot vedea astăzi două episoade ale producției.