Nicușor Dan, despre avaria de la CET Vest: E a opta din acest sezon. Peste 1.300 de blocuri sunt încă afectate

62520945

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a afirmat, marţi, în legătură cu avaria de la CET Vest aparţinând ELCEN că este a opta din acest sezon rece.

Investiţiile în termoficare vor părea inutile dacă ELCEN, aflat în subordinea Ministerului Energiei, nu va face investiţii în modernizarea CET-urilor pentru a reduce numărul avariilor, a mai afirmat edilul.

„Apreciez faptul că ELCEN a remediat avaria de la CET Vest care a lăsat în frig sute de locuitori din Sectorul 6. Totuşi, este a 8-a avarie din acest sezon rece, iar asta înseamnă că alimentarea cu agent termic este imprevizibilă, iar cei care au de suferit sunt bucureştenii. Investiţiile Primăriei Capitalei în modernizarea conductelor de termoficare vor părea inutile dacă ELCEN, aflat în subordinea Ministerului Energiei, nu va face investiţii în modernizarea CET-uri pentru a reduce numărul avariilor”, a scris Nicuşor Dan pe Facebook.

El a precizat că Primăria Municipiului Bucureşti, prin Termoenergetica, se ocupă „strict de transportul şi furnizarea agentului termic către populaţie”, prin intermediul celor 1.000 de kilometri de conducte magistrale şi 3.000 de kilometri de conducte secundare.

„Agentul termic este produs exclusiv de ELCEN, condus de Ministerul Energiei. Prin urmare, degeaba schimbăm conductele, dacă nu există agent termic care să treacă prin ele”, explică Nicuşor Dan.

Ce soluție vede Nicușor Dan

Primarul general avansează şi o soluţie, făcând referire la „o fuziune între ELCEN şi Termoenergetica, pentru ca Primăria să gestioneze un serviciu integrat de termoficare, care să includă producţia şi transportul agentului termic, „aşa cum se întâmplă în toate oraşele”

„Pentru asta, avem nevoie de resurse financiare. Atât timp cât Guvernul va aloca fonduri pentru chestiuni minore, precum bordurile şi panseluţele din sectoare, şi va ignora solicitarea Primăriei Capitalei de a aloca un buget proporţional cu responsabilităţile pe care le are, nu ne putem asuma responsabilitatea fuziunii. În lipsa unor modernizări atât în procesul de producţie, cât şi în cel de transport, furnizarea apei calde şi a căldurii nu va funcţiona corespunzător”, încheie primarul general al Capitalei.

Avaria s-a remediat

Luni, 17 februarie, ELCEN a informat pe pagina sa de Facebook la CET Bucureşti Vest că s-a produs o avarie, menţionând că nu a fost întreruptă „niciun moment” furnizarea agentului termic.

ELCEN a informat, marţi, că CET Bucureşti Vest a revenit la schema normală de funcţionare, după ce echipele companiei au reuşit să remedieze avaria produsă cu o zi în urmă, limitând astfel impactul asupra producerii agentului termic.

În această săptămână, zece judeţe şi Capitala sunt sunt avertizare cod galben de ger şi ninsori viscolite, joi şi vineri, temperaturile minime înregistrate urmând să coboare până la minus 13 grade în Bucureşti.

La momentul publicării acestei știri, în aplicația Termoalert apare că în Sectorul 6 sunt încă 1361 de blocuri afectate de avaria la CET București Vest.

avarie caldura
Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Percheziții în Sibiu. Mai mulți bărbați ar fi forțat tinere să se prostitueze în Europa, prin metoda „loverboy”

Procurorii fac percheziţii în Sibiu la mai multe persoane suspectate că au folosit metoda ”loverboy” pentru a obliga mai multe tinere să se prostitueze în Marea Britanie, Austria şi Olanda.

O posibilă alianță între Trump și Putin îi scoate din minți pe francezi. Scenariul dur pe care l-a creionat premierul Bayrou

Premierul francez François Bayrou vede asemănări între evenimentele actuale și anii 1930 și este alarmat de semnele unei alianțe între noul președinte american și liderul de la Kremlin.

Operațiunea „Cocaină pe fundul mării”. Captură de peste 100 de kilograme de droguri, în Golful Gdansk

O cantitate impresionantă de cocaină a fost descoperită ascunsă pe fundul Mării Baltice, iar poliția a reținut apoi și traficanții. Captura de cocaină, de peste 100 de kilograme, valorează 15 milioane de dolari.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre Lucian Pahonțu: „SPP nu e un serviciu secret”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.