Sumele fabuloase găsite de procurori la neurochirurgii de top prinși cu șpăgi

×
Publicitate

Șeful clinicii de neuro-chirurgie de la Spitalul „Bagdasar-Arseni” și managerul Institutului Național de Neurologie sunt cercetați pentru luare și dare de mită.

La unul dintre suspecți, procurorii DNA au găsit la percheziții 173.000 de euro și 20.000 de dolari. Celălalt a vrut să obțină un post de profesor universitar la Universitatea de Medicină „Carol Davila”.

Radu Gorgan și Corneliu Toader sunt doi dintre cei mai cunoscuți neurochirurgi din țara noastră.

Gorgan are un CV impresionant și ocupă de mulţi ani funcții de conducere în cadrul Spitalului Clinic de Urgență Bagdasar-Arseni. Este profesor universitar şi a condus zeci de studii şi cercetări.

Procurorii DNA îl acuză de luare de mită și susțin că doar în perioada monitorizării a luat șpagă de 89 de ori, sume cuprinse între 200 și 1.000 de euro. Banii ar fi fost dați de pacienți sau de rudele acestora pentru intervenții chirurgicale, tratamente și internări în secțiile conduse de Gorgan.

La perchezițiile făcute acasă la neurochirurgul de 71 de ani procurorii au găsit 173.000 de euro, 20.000 de dolari și 20.000 de lei.

Corneliu Toader este neurochirurg şi manager al Institutului Naţional de Neurologie şi Boli Cardiovasculare, dar și cadru didactic la U.M.F. "Carol Davila". El este acuzat de dare de mită.

Serviciu contra serviciu

Procurorii spun că Toader a angajat o apropiată a medicului Gorgan pe un post de farmacist în cadrul institutului pe care îl conducea, iar în schimb ar fi trebuit să câştige concursul pentru un post de profesor universitar scos la concurs de UMF Carol Davila. Radu Gorgan era preşedintele comisiei și i-ar fi permis lui Toader să intervină şi în componenţa comisiei de examinare, totul ca să-i asigure câştigarea postului.

Corneliu Toader nu a mai ajuns să susţină concursul. Procurorii s-au sesizat din oficiu în acest dosar, la care au adunat probe - declaraţii de martori şi înregistrări - din noiembrie 2024 până în martie 2025 şi i-au plasat pe cei doi neurochirurgi sub control judiciar.

Livia Săplăcan, purtător de cuvânt DNA: „Li se interzice să exercite profesia de cadru didactic în instituțiile din sistemul de învățământ medical de stat și să exercite profesia de medic în instituțiile din sistemul public medical de stat, respectiv să exercite activități de conducere/management în instituțiile din sistemul public medical de stat.

Dacă vor încălca aceste măsuri, cei doi medici pot ajunge în arest preventiv sau la domiciliu. 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.