Ministrul Marcel Vela, conferință cu prefecţii din judeţele aflate sub cod de vreme rea

62103921
Agerpres

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a susținut, luni, o şedinţă în sistem videoconferință cu prefecţii din judeţele aflate sub cod galben şi portocaliu.

 

Conferința transmisă de ProTv News

 

În cadrul videoconferinței, șeful MAI a transmis: „În contextul avertizărilor de cod galben și portocaliu, trebuie să fim pregătiţi pentru a asigura manevre de forţă şi tehnica fără probleme, trebuie să ne ajutăm unii pe alţii, suntem o singură echipă, echipa MAI. Eu îmi doresc ca această instituţie să fie apreciată de populaţie, ca o instituţie de elită ce sprijină cetăţenii.”

În videoconferință, Vela a discutat cu prefecții din mai multe județe, cărora le-a cerut să prezinte situația în legătură cu pregătirile pentru avertizările de cod galben și portocaliu.

„Trebuie să fim pregătiţi să ajutăm colegii din judeţele limitrofe. Poimâine facem o conferință să vă și felicităm pe cei care ați acționat prompt”, a adăugat acesta.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Citește și...
Metroul va fi extins până în Chiajna și Bragadiru. Noi stații supraterane pe magistrala M3

Municipalitatea se asociază cu Metrorex, Primăria Sectorului 6 și Ministerul Transporturilor pentru lucrări privind prelungirea magistralei de metrou M3 spre Centura Capitalei, Chiajna și cartierul Latin.

Olena Zelenska, mesaj pentru România: „Suntem recunoscători acestei ţări şi oamenilor ei pentru sprijinul acordat Ucrainei”

Soţia preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Olena, a mulţumit, miercuri, României şi românilor pentru ajutorul pe care l-au acordat Ucrainei încă din primele zile ale războiului.

Momentul în care Alex a fost găsit în pădure, după 42 de ore. „L-am momit cu puțină ciocolată”

Alex, băiețelului de 5 ani dispărut de lângă tatăl lui, la marginea satului Sebeșul de Jos, din județul Sibiu, a fost găsit în viață după două nopți petrecute în pădure.

Recomandări
Grande Chivu, grande Inter. Românul și echipa milaneză au reușit eventul în Italia, după triumful din finala Cupei

Inter Milano a câștigat Cupa Italiei, miercuri seară, după victoria obținută în finala cu Lazio, scor 2-0, într-un meci transmis în direct și în exclusivitate pe VOYO. Astfel, trupa lui Cristi Chivu a reușit să bifeze eventul, după un sezon de vis.

Nicușor Dan și Mark Rutte au explicat ce înseamnă NATO 3.0, după Summitul B9: „Alianța funcționează pe protocoale”

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, la finalul Summitului B9 de la București, că statele de pe Flancul Estic și din zona nordică au o amenințare comună: Rusia. De asemenea, el și Mark Rutte au explicat de înseamnă NATO 3.0.

Economia României a început anul „pe minus” iar inflația a sărit la aproape 11%. „Misterul” exploziei chiriilor

Economia României a început anul pe minus. Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată o scădere de 1,7% în primele trei luni, față de aceeași perioadă din 2025.