Medic acuzat de malpraxis de mama unui copil care a murit la nastere: "Si-a recunoscut greseala"

×
Publicitate

Greseala unui doctor care nu a calculat bine greutatea unui bebelus a indoliat o familie din Pitesti. Copilul a murit la nastere, iar mama da vina pe medic.

Femeia spune ca i-a cerut acestuia sa-i faca o operatie de cezariana daca pruncul are mai mult de 3 kilograme. Dar ginecologul a asigurat-o ca nu se justifica interventia, pentru ca fatul n-ar fi destul de mare. Si a lasat-o sa nasca natural, iar copilul, care avea peste 4 kilograme, s-a asfixiat in timpul travaliului indelungat.

Tanara de 31 de ani era la prima sarcina, iar acum 5 zile urma sa aduca pe lume un baietel. A mers la spitalul din Calinesti, desfiintat in urma cu cativa ani si redeschis apoi ca sectie a spitalului Mioveni.

Viitoarea mama i-a cerut doctoritei ginecolog sa-i faca cezariana daca bebelusul are mai mult de 3 kilograme, insa doctorita a asigurat-o ca e indicata nasterea naturala. Eroarea a costat-o viata copilului, care avea peste 4 kilograme si n-a supravietuit unui travaliu de peste 20 de ore.

Tanara mama a depus plangere penala impotriva doctoritei. Rudele ei sunt socate de reactia doctoritei, care le-a marturisit cu seninatate ca stie ca e vinovata si si-a cerut scuze ca a estimat gresit greutatea bebelusului.

Adina Dragutescu, cumnata: "Medicul si-a recunoscut vina abia a doua zi. Noua ne-a spus ca a murit din cauza asfixierii si ca a facut stop cardiac in timpul nasterii, pentru ca nu a putut sa fie scos la timp".

O ancheta a inceput si la Spitalul Mioveni.

Comisar sef Dan Dinu, purtator de cuvant IPJ Arges: "Noi facem cercetari pentru ucidere din culpa".

Tanara mama o acuza pe doctorita de malpraxis si omor din culpa. Daca doctorita va fi gasita vinovata, risca sa stea dupa gratii pana la 7 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Vitezomanul Fuego. Cantaretul, prins de politisti gonind prin Capitala cu 103 de kilometri la ora

Drum de seara cu ghinion pentru Fuego. Artistul a prins viteza prin Bucuresti, iar politistii l-au oprit si i-au suspendat permisul pentru ca avea peste 100 de kilometri la ora.

"Omorati-l,il ingropam".Ordinul pe care un ofiter SRI l-ar fi dat,dupa ce a prins un barbat la furat

Caz revoltator la Timisoara. Patru angajati ai Serviciului Roman de Informatii sunt acuzati ca ar fi omorat in bataie un individ venit sa fure fier vechi din curtea unitatii lor.

La ce se inchina romanii si cat de autentice sunt cele 2.600 de moaste din tara

Fara sa tina cont de principiul "Crede si nu cerceta", Arhiepiscopia Tomisului a inceput o ampla actiune de verificare a ramasitelor sfinte la care se inchina credinciosii in biserici si manastiri.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu: După 1 septembrie se va intra într-un calendar pentru desemnarea unui prim-ministru

Preşedintele Camerei Deputaţilor, liderul PSD Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că, după data de 1 septembrie, se va intra într-un calendar pentru desemnarea unui viitor prim-ministru.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.