Mandatul de arestare preventiva in cazul lui Marian Vanghelie, prelungit cu 30 de zile. Ce sanse are sa fie liber de Paste

61650149

Primarul suspendat al Sectorului 5, Marian Vanghelie, ar putea petrece sarbatorile pascale in Arestul Politiei, dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis propunerea procurorilor DNA de prelungire a mandatului cu inca 30 de zile.

Decizia de prelungire a arestului a fost luata, miercuri, in dosarul in care edilul este acuzat de abuz in serviciu, luare de mita si spalare de bani.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au cerut judecatorului de drepturi si libertati de la Inalta Curte de Casatie si Justitie sa prelungeasca mandatul de arestare preventiva pe numele lui Marian Vanghelie, care a fost emis din 14 martie pana in 12 aprilie inclusiv. De asemenea, DNA a solicitat prelungirea mandatului de arestare preventiva si pentru varul lui Vanghelie, Mircea-Sorin Niculae, asociat si administrator al mai multor societati comerciale.

Ambele propuneri au fost admise de ICCJ.

Hotararea instantei supreme nu este definitiva, putand fi contestata de primarul suspendat al Sectorului 5.

Citește și
Boom pe piața outlet: românii caută haine, mobilier sau electrocasnice la prețuri reduse
Boom pe piața outlet: românii caută haine, mobilier sau electrocasnice la prețuri reduse

Propunerea de prelungire a mandatului de arestare preventiva pentru Marian Vanghelie a fost judecata de catre judecatorul Florentina Dragomir, care l-a condamnat pe Adrian Nastase in dosarul "Trofeul calitatii" si pe Gigi Becali in dosarul sechestrarii persoanelor care i-au furat masina.

Prefectul Capitalei, Nicolae Petrovan, a dispus, in 28 martie, suspendarea lui Marian Vanghelie din functia de primar al Sectorului 5, pe care o ocupa de 15 ani, dupa ce in 27 martie s-a decis definitiv arestarea preventiva a edilului.

Marian Vanghelie este acuzat de abuz in serviciu, luare de mita si spalare de bani, unele fapte fiind savarsite prin favorizarea firmelor omului de afaceri Marin Dumitru in atribuirea unor contracte de lucrari publice ale Primariei Sectorului 5.

Varul lui Vanghelie, Mircea-Sorin Niculae, asociat si administrator al mai multor societati comerciale, este acuzat de complicitate la luare de mita si de spalare de bani. De asemenea, soferul lui Vanghelie, Adrian Murgoci, directoarea Economat Sector 5, Laura Ciocan, si sotul acesteia, Sorin Ciocan, toti acuzati de favorizare a faptuitorului si marturie mincinoasa, sunt cercetati sub control judiciar.

Oana Mizil, iubita lui Vanghelie, a fost si ea audiata la DNA in acest dosar, fiind suspectata de operatiuni de comert incompatibile cu functia. Dupa audieri, Mizil si-a depus demisia din Parlament, iar secretarul general adjunct al PSD Codrin stefanescu a anuntat ca ea va fi exclusa din PSD ca urmare a faptului ca apare pe listele de sustinatori ai Partidului Social Romanesc.

Potrivit procurorilor, in perioada 2007 - martie 2015, Marian Vanghelie, in schimbul unor foloase materiale, l-a ajutat pe omul de afaceri Marin Dumitru sa obtina, pentru societatile pe care acesta din urma le controleaza, acordarea a numeroase contracte de lucrari publice, in valoare totala de aproximativ doua miliarde de lei.

Pentru atribuirea si plata contractelor de executie de lucrari publice, Vanghelie ar fi perceput un "comision" de aproximativ 20 la suta din valoarea contractelor incheiate intre Primaria Sectorului 5 si institutii din subordinea acesteia, pe de o parte, si societatile controlate de Dumitru, pe de alta parte.

"Comisionul" respectiv ar fi fost platit de omul de afaceri lui Marian Vanghelie, prin intermediul lui Mircea-Sorin Niculae si al unei alte persoane apropiate lor, respectiv Daniel-Nicolae Dinut, potrivit unor documente ale anchetatorilor.

Acest comision ar fi fost platit, in parte, si sub forma unor contracte, nejustificate din punct de vedere comercial, incheiate de catre SC Premier Palace SRL (societate controlata, prin intermediul unor societati de tip off-shore, de Marin Dumitru) si societati comerciale controlate, prin interpusi, de Vanghelie, contracte in temeiul carora cea dintai firma platea celor din urma sume semnificative de bani.

Din datele existente in cauza a reiesit ca beneficiarele unor astfel de contracte si a sumelor de bani aferente acestora au fost, printre altele, si societatile Bucuresti SA si Fashion Brand Management SRL, la care era asociat Mircea Niculae, si Economat Sector 5 SRL, al carei director general este Laura Ciocan.

O parte a "comisionului" ar fi fost platit prin cedarea a doua imobile noi in favoarea unor persoane apropiate lui Vanghelie.

De asemenea, pentru garantarea platii "comisionului" de 20 la suta din valoarea contractelor publice, un om de afaceri a cedat controlul unei societati comerciale unor apropiati ai lui Vanghelie, sustin procurorii DNA.

In aceeasi perioada, Vanghelie si Niculae, actionar majoritar la societatea comerciala Bucuresti SA si asociat unic la societatea comerciala Fashion Brand Management SRL, au transferat sume de bani provenite din comiterea infractiunilor de luare de mita, sub forma achizitionarii de bunuri mobile si imobile si sub forma introducerii acestora in patrimoniul societatilor comerciale controlate de cei doi, in scopul ascunderii originii ilicite a acestora. Totodata, cei doi au disimulat adevarata natura a provenientei cu privire la doua imobile pretinse de Vanghelie de la administratorul mai multor societati comerciale, sustin procurorii. De asemenea, Vanghelie ar fi disimulat adevarata natura a provenientei partilor sociale la societatea Eurowest Imob Consulting SRL, parti sociale pretinse de acesta de la Marin Dumitru.

Marian Vanghelie este primar al Sectorului 5 din anul 2000, el castigand alegerile din pozitia de candidat al PSD. El a fost membru al acestui partid pana in noiembrie 2014, cand a fost exclus, alaturi de Mircea Geoana si Dan sova, in urma votului Comitetului Executiv National al PSD.

Ulterior, in martie, Vanghelie si Geoana au anuntat infiintarea unei noi formatiuni politice, Partidul Social Romanesc.

Articol recomandat de sport.ro
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Citește și...
Boom pe piața outlet: românii caută haine, mobilier sau electrocasnice la prețuri reduse
Boom pe piața outlet: românii caută haine, mobilier sau electrocasnice la prețuri reduse

Haine, mobilier sau electrocasnice produsele din colecții vechi rămase pe stoc se bucură de succes pe rafturile dedicate categoriei outlet. 

Jurilovca, noul magnet turistic al litoralului: investiții de peste 12 milioane de euro la Gura Portiței
Jurilovca, noul magnet turistic al litoralului: investiții de peste 12 milioane de euro la Gura Portiței

Devenită stațiune de anul trecut, Jurilovca atrage noi investiții. Una dintre principalele atracții rămâne Gura Portiței un loc unic în țară. 

Garda de Mediu folosește drone cu termoviziune în toată țara. Amenzi de un milion de lei pentru deșeuri ilegale
Garda de Mediu folosește drone cu termoviziune în toată țara. Amenzi de un milion de lei pentru deșeuri ilegale

La aproape 5 luni de când Garda de Mediu folosește drone cu termo-viziune și senzori de detecție în toată țara, au fost date amenzi de peste un milion de lei.

Recomandări
Licitații cu dedicație și spitale ”modernizate” unde pacienții nu pot fi scoși cu patul din saloane
Licitații cu dedicație și spitale ”modernizate” unde pacienții nu pot fi scoși cu patul din saloane

Investiții finalizate, sănătate amânată” – partea a III-a. Licitații cu dedicație - o expresie intrată în folclor de ani de zile. Am văzut anchete penale, am aflat detalii despre cum se poate favoriza o firmă sau alta, există și condamnări. 

Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară
Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară

A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară, spun meteorologii. Ciclonul mediteranean, care a străbătut țara noastră în acest weekend, a provocat și stricăciuni.

Ce spun medicii de la Spitalul Universitar de Urgență despre starea lui Mircea Lucescu. Selecționerul va mai rămâne internat
Ce spun medicii de la Spitalul Universitar de Urgență despre starea lui Mircea Lucescu. Selecționerul va mai rămâne internat

Selecționerul echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, a fost dus duminică dimineață de urgență la spital, după ce i s-a făcut rău în baza de pregătire de la Mogoșoaia.