Lucrări în stația Pipera, timp de trei zile. De unde pot lua metroul corporatiștii

61931424
Agerpres

Metrorex începe, vineri, lucrările de modernizare și înlocuire a macazelor pe Magistrala 2, în stația Pipera. Astfel, până diminică seara, circulația trenurilor va fi reorganizată.

Potrivit Metrorex, pentru îmbunătăţirea condiţiilor de circulaţie a trenurilor, de vineri până duminică, se vor face lucrări de modernizare şi înlocuire a aparatelor de cale (macaze). Personalul specializat va lucra non-stop pentru a reduce la minimum disconfortul călătorilor, conform News.ro.

În perioada lucrărilor de modernizare, circulaţia trenurilor va fi reorganizată.

Astfel, vineri, călătorii care vor circula pe Magistrala 2 (Berceni - Pipera şi retur) vor coborî în staţia Aurel Vlaicu şi, de pe acelaşi peron, vor lua un alt tren de la aceeaşi linie sau de la linia vecină, pentru continuarea călătoriei. La orele cu vârf de trafic, intervalul de circulaţie între trenuri pe tronsoanele Berceni - Aurel Vlaicu - Berceni va fi de 5-6 minute, respectiv 8-9 minute în restul zilei. Pe tronsoanele Aurel Vlaicu - Pipera - Aurel Vlaicu, intervalul de succedare a trenurilor este de 10 minute, la orele cu vârf de trafic, şi de 16 minute în restul zilei.

Conform sursei citate, sâmbătă, 1 septembrie, şi duminică, 2 septembrie, călătorii care vor circula pe Magistrala 2 (Berceni - Pipera şi retur) vor coborî în staţia Aviatorilor şi vor lua un alt tren de la aceeaşi linie, pentru continuarea călătoriei. Pe tronsoanele Berceni - Aviatorilor - Berceni intervalul de succedare a trenurilor va fi de 8 minute. Pe tronsonul Aviatorilor - Pipera - Aviatorilor, intervalul de succedare a trenurilor va fi de 16 minute.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria. Cei doi au fost opriţi în Ungaria. Ce a urmat

Autorităţi din mai multe state europene au intrat în alertă, după ce un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria.

Săpăturile pentru un gard au dus la o descoperire uriașă în judeţul Iaşi

O cantitate mare de muniţie a fost descoperită în timpul săpăturilor pentru realizarea unui gard, în localitatea Holboca, din judeţul Iaşi, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi. 

Locul unic din România în care frontiera devine deseori un traseu de aventură pentru bicicliști. Sute trec zilnic pe acolo

Frontiera temporară cu Serbia, dedicată bicicliștilor, este deschisă și în acest weekend în județul Timiș.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.