Locatarii unui bloc din Hunedoara riscă amenzi de 20.000 de lei pentru că aruncă gunoiul pe geam

62227087
Facebook.com

Locatarii unui bloc social din municipiul Hunedoara riscă amenzi cuprinse între 10.000 şi 20.000 de lei pentru că nu respectă normele de conduită civică şi aruncă gunoiul pe geam, scrie Agerpres. 

În urma unei expertize tehnice, blocul G2, de pe strada Mureşului, din Hunedoara, a fost propus la demolare pentru că nu mai prezintă siguranţă în exploatare, însă acest lucru poate fi realizat doar la momentul în care locatarii imobilului vor fi relocaţi în alte locuinţe sociale.


"Primăria municipiului Hunedoara nu doreşte să lase în stradă zeci de oameni, printre care mulţi copii mici, acum, la început de iarnă. Însă şi aceşti oameni trebuie să dovedească faptul că merită să mai fie găzduiţi o vreme în Blocul G2, de pe strada Mureşului, până când se vor găsi alte locuinţe sociale pentru fiecare. În perioada următoare, zona va fi atent supravegheată de Poliţia Locală şi cine va fi depistat că depune deşeuri în mod neconform, va fi amendat conform legii. Iar amenzile pleacă de la 10.000 de lei şi pot ajunge până la 20.000 de lei. Suntem toleranţi cu familiile nevoiaşe, dar nu putem tolera astfel de situaţii", a menţionat, sâmbătă, primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouţanu, pe pagina sa de Facebook.


Pentru a şasea oară în acest an, Primăria municipiului Hunedoara a fost nevoită să vină în sprijinul operatorului de salubritate regional pentru a curăţa zecile de metri cubi de gunoi care se tot adună atât în jurul punctului de colectare cât şi în spatele imobilului.

"Şi, pentru ca limitele absurdului să fie în întregime depăşite, aceiaşi cetăţeni care produc mizeria din jurul blocului sunt cei care fac reclamaţii pe tema gunoaielor de aici, inclusiv la Garda de Mediu", notează autorităţile locale din municipiul Hunedoara.
Locatarii blocului au fost avertizaţi, în mai multe rânduri, că pot primi amenzi mari dacă mai aruncă gunoiul la întâmplare.

Autorităţile arată însă că fenomenul persistă, iar în spatele clădirii reapar, periodic, mormane imense de deşeuri, multe dintre acestea aruncate direct de pe geamurilor locuinţelor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
62.005 de persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore. Aproape 27.000 au primit doza booster

Comitetul coordonare a vaccinării a anunţat că 62.005 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, 13.710 cu prima doză sau cu serul Johnson&Johnson. De asemenea, 26.925 persoane au făcut doza 3 de vaccin.

Cozi imense în staţiunile de la munte, oamenii au stat cu miile pe DN1

Până să ajungă în staţiunile de la munte şi să se bucure de vacanţă, oamenii au stat cu miile pe DN1.

După mulţi ani de aşteptare, mai multe crescătorii din România recoltează icre negre. Cu cât se vinde un kilogram

După mulţi ani de aşteptare, sturionii din fermele româneşti încep să îşi arate adevărata valoare. Câteva dintre crescătoriile din ţară recoltează icre negre, însă preţul unui kilogram ajunge pe piaţă la 1000 de euro.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.