La ce să fii atent când cumperi cozonaci ”de casă”. Avertismentul ANPC pentru consumatori

62507036
Shutterstock

Comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) au analizat mai multe sortimente de cozonaci şi au descoperit produse care conţin până la 21 de aditivi diferiţi, inclusiv în aluat, umplutură şi glazură.

Ei au menţionat că acest lucru ridică semne de întrebare legate de originea naturală, dar şi calitatea produselor, mai ales în cazul celor prezentate drept ”tradiţionale” sau ”de casă”.

”În perioada sărbătorilor pascale, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor pune la dispoziţie următoarea evaluare comparativă a informaţiilor oferite consumatorilor pentru produsele tip cozonac, comercializate în marile lanţuri de retail din România.

Au fost analizate peste 20 de sortimente de cozonaci, produse de unităţi proprii sau furnizori din sectorul privat pentru reţele precum Carrefour, Auchan, Mega Image, Penny”, au transmis, joi, reprezentanţii ANPC.

Ei au menţionat că au identificat produse care conţin până la 21 de aditivi diferiţi, inclusiv în aluat, umplutură şi glazură, iar acest lucru ridică semne de întrebare privind originea naturală cât şi calitatea produselor, mai ales în cazul produselor prezentate drept ”tradiţionale” sau ”de casă”.

”Aducem în atenţie faptul că numeroase produse utilizează premixuri fără a menţiona proporţia reală de ingredient activ (ex: nucă), ceea ce poate induce în eroare consumatorul cu privire la conţinutul real al umpluturii.

În unele cazuri, umpluturile nu sunt menţionate în denumirea produsului, iar procentul efectiv de nucă este net inferior percepţiei create”, au mai transmis comisarii ANPC.

Obligații privind menționarea ingredientelor pe etichetă

Ei mai atenţionează că dacă în denumirea produsului se regăsesc ingrediente precum: nucă / rahat / stafide / cacao / mac, trebuie ca în lista de ingrediente să se regăsească ponderea / cantitatea lor în produsul finit. Deopotrivă, indicarea cantităţii/ponderii în lista de ingrediente se menţionează şi în cazul în care ingredientele următoare: nucă/rahat/stafide/cacao/mac se regăsesc pe ambalaj evidenţiate prin desene sau grafică.

Reprezentanţii ANPC s-au referit şi la etichetarea anumitor substanţe sau produse care provoacă alergii sau intoleranţe (alergeni).

”În orice circumstanţă, consumatorului trebuie să i se furnizeze informaţii într-un mod complet şi precis pentru a face o alegere în cunoştinţă de cauză.

Menţionarea alergenilor în lista ingredientelor nu este suficientă atâta timp cât nu sunt puşi în evidenţă printr-un set de caracteristici grafice care îi diferenţiază clar de restul listei de ingrediente, de exemplu prin font, stilul caracterelor sau culoarea de fond”, a mai transmis sursa citată.

Sfaturi pentru consumatori privind achiziția de cozonaci

Comisarii ANPC oferă mai multe sfaturi consumatorilor înainte de a cumpăra asemenea produse:

  • Citiţi cu atenţie eticheta de produs, aceasta ar trebui să ofere toate informaţiile;
  • Achiziţionarea produselor se va face numai din locuri autorizate, unde spaţiile de comercializare trebuie să fie în permanenţă curate şi bine întreţinute;
  • Personalul care comercializează produse de patiserie trebuie să poarte echipament de protecţie sanitară, respectiv halat de protecţie şi bonetă, iar manipularea produselor să se facă cu mâinile acoperite de mănuşi curate sau de unică folosinţă;
  • Produsele de patiserie neambalate se vor vinde din recipiente curate, la adăpost de praf şi de insecte, fiind servite numai cu ustensile speciale. Este interzis a se permite consumatorilor să aleagă produsele cu mâna.

De asemenea, produsele de patiserie trebuie să aibă menţionate pe etichetă, obligatoriu, lista ingredientelor alergene, precum şi prezenţa anumitor premixuri, în compoziţie, sau a unor ingrediente care le înlocuiesc pe cele clasice.

Totodată, pentru produsele de patiserie preambalate, data durabilităţii minimale este stabilită de producător şi se va inscripţiona pe etichetă/ambalaj.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un bărbat s-a dat drept comisar şef de poliţie şi a păcălit o familie din Giurgiu. Ce a urmat

Un bărbat, în vârstă de 53 de ani, a fost reţinut de poliţiştii giurgiuveni pentru uzurpare de calităţi oficiale şi înşelăciune după ce s-ar fi prezentat în curtea unei locuinţe din oraşul Bolintin Vale, îmbrăcat în uniformă de poliţist.

Măsura anunțată de Primăria Capitalei pentru unii șoferi care nu au loc de parcare lângă locuință

Pentru că este pur si simplu sufocată de mașini, în Capitală se vor trasa noi locuri de parcare cu plată. De această dată, pe străduțe. Astfel, cine nu dovedește cu acte că locuiește în zonă trebuie să plătească un abonament de 500 de lei pe lună.

Un bărbat din Brăila s-a dat drept avocat timp de 11 ani și a încasat bani de la clienți. Este cercetat sub control judiciar

Un bărbat este cercetat de procurorii din Brăila după ce a pretins că este avocat și a reprezentat diferite persoane în fața unor instanțe din Brăila și Galați.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.