Iohannis: Vom arăta că putem să exercităm o preşedinţie bună a Consiliului UE

61968544
Getty

România este pregătită să exercite preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, a dat asigurări marţi preşedintele Klaus Iohannis.

"Suntem pregătiţi şi vom arăta că putem să exercităm o preşedinţie bună", a spus Iohannis, întrebat dacă România este pregătită să exercite preşedinţia Consiliului UE.

Şeful statului participă la Viena la Forumul la nivel înalt Europa - Africa.

"Acest forum este extrem de important şi vine la momentul potrivit, se termină preşedinţia austriacă a Consiliului Uniunii Europene, practic deja intrăm în preşedinţia românească a Consiliului Uniunii Europene. Relaţia între Europa şi Africa este o relaţie în creştere şi vrem să o transformăm dintr-o relaţie în care Europa a oferit ajutor pentru dezvoltare într-o relaţie care se desfăşoară între parteneri egali, dispuşi să colaboreze şi dispuşi să se dezvolte împreună", a precizat preşedintele Iohannis.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Nicușor Dan merge la Paris. Va participa la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina și la festivitățile de Ziua Franței

Preşedintele României, Nicuşor Dan, va participa, în perioada 13-14 iulie 2026, la Paris, la reuniunea Coaliţiei de Voinţă pentru Ucraina şi la ceremoniile dedicate Zilei Naţionale a Republicii Franceze. Vizita are loc la invitaţia lui Emmanuel Macron.

Cheltuielile Cancelariei premierului, comparativ 2024 – 2026. Unde au fost făcute cele mai mari reduceri

Şeful Cancelariei premierului Ilie Bolojan, Mihai Jurca, prezintă, sâmbătă, cheltuielile Cancelariei premierului, comparativ 2024 – 2026, şi precizează că, pe baza cheltuielilor liniare din primele şase luni, se estimează o reducere cu peste 48% în 2026.

Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Recomandări
„Iadul abia acum începe”. Ucraina continuă să izoleze Crimeea de ruși. De ce „trofeul” lui Putin a devenit marea sa povară

Ucraina își intensifică campania de izolare a Crimeei ocupate ilegal de ruși, în 2014, lovind rutele logistice, podurile, infrastructura energetică și instalațiile de combustibil.

Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis o avertizare pentru București și alte 26 de județe | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul 12 iulie, ora 12:00 – 13 iulie, ora 02:00, pentru mai multe zone din țară.