Intersecția DN1 de la Predeal cu drumul care duce spre Pârâul Rece va fi modernizată

×
Publicitate

Intersecția DN1 de la Predeal cu drumul care duce spre Pârâul Rece și mai departe, la Râșnov, va fi modernizată.

Compania Națională de Drumuri va face acolo un sens giratoriu suspendat, care ar trebui să elimine cozile de mașini care se formează de regulă în acel punct.

Potrivit proiectului tehnic, sensul giratoriu va fi poziționat deasupra intersecției existente, va avea 4 zone de acces și 2 benzi de circulație.

Construcția va face parte din nodul rutier prin care se va ieși de pe autostrada Ploiești - Brașov. Lucrările, estimate la circa 132 de milioane de lei, vor fi scoase la licitație în această primăvară și vor dura 2 ani și jumătate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Descinderi la așa-ziși fermieri. Au luat ajutor de la stat prin Programul Tomata fără să pună un răsad de roșii

Programul Tomata, prin care fermierii sunt sprijiniți financiar să cultive roșii, are un asemenea succes încât unii s-au gândit să-l fraudeze. Acum s-au trezit cu mascații la poartă.  

Un student italian a murit la Arad în timp ce juca fotbal. S-a prăbușit din senin pe teren

Medicii legişti din Arad încearcă să lămurească ce anume i-a adus sfârşitul unui student italian, care s-a prăbuşit din senin pe un teren de fotbal.  

Un bătrân de 90 de ani din Ploiești a rămas fără economiile de-o viață, după ce hoții i-au spart casa

Nu păstrați banii în casă, există locuri mai sigure. Dacă n-ați ținut cont până acum de acest sfat, povestea unui bătrân de 90 de ani din Ploiești o să vă convingă. Omul a pierdut tot ce strânsese, cu sacrificii, o viață întreagă.  

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.