Încă un rănit în urma exploziei de la Crevedia a murit. Bilanțul persoanelor decedate a ajuns la 6

62382586

Ministerul Sănătății a anunțat, luni, că a murit încă o persoană care era rănită în urma exploziei de la Crevedia. Astfel, bilanțul victimelor a ajuns în prezent la 6 decedați.

Este vorba despre un bărbat care se afla internat la un spital din Lübeck, Germania. El avea vârsta de 50 de ani și suferise arsuri pe o suprafață a corpului de aproximativ 40 %.

În prezent, alte 4 persoane se află internate în unităție medicale, din cauza tragediei de la Crevedia.

Doi pacienţi de la Crevedia se află în continuare intubaţi şi ventilaţi mecanic

Potrivit unui comunicat, pacientul transferat la Milano şi ulterior într-o altă unitate medicală din Italia, înalt specializată în domeniu, cu arsuri pe peste 90% din suprafaţa corpului este intubat şi ventilat mecanic, stabil hemodinamic şi necesită suport vasopresor intensiv.

Un pacient transferat la Lubeck (Germania) este intubat şi ventilat mecanic, stabil hemodinamic. Va fi transferat într-o unitate medicală din România în cursul zilei de astăzi.

Alţi doi răniţi în exploziile de la Crevedia se află internaţi în spitale din străinătate:

* un pacient transferat la Bruxelles cu suprafaţă corporală arsă mai mult de 15% respiră spontan, stabil hemodinamic, cu evoluţie clinică favorabilă şi este monitorizat intensiv continuu;

* un alt pacient transferat la Milano cu suprafaţă corporală arsă peste 45% respiră spontan, stabil hemodinamic, iar evoluţia clinică este favorabilă şi este monitorizat intensiv continuu.

În urma exploziei de la sfârșitul lunii august din Crevedia, 6 oameni au murit și 56 au fost răniti grav, mulți dintre ei pompieri.

Până acum, 90 de persoane - victime și martori - au fost audiate în acest caz.

Dintre acestea, 81 s-au constituit parte civilă în cauză, iar suma totală a despăgubirilor cerute se ridică la 8.510.000 euro și 371.300 lei.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Microbuz cu copii și o mașină, implicate într-un accident în Deveselu. A fost activat planul roșu

Un autoturism şi un microbuz în care se aflau copii au fost implicate, luni după-amiază, într-un accident rutier produs în localitatea Deveselu, judeţul Olt.

Un bărbat a murit după ce i s-a făcut rău la volan, în Târgu Jiu. Un alt șofer s-a ciocnit cu el pentru a salva pietonii

Un bărbat în vârstă de 61 de ani, din oraşul Rovinari, a decedat luni dimineaţa în timp ce conducea un autoturism prin Târgu Jiu, acesta suferind, cel mai probabil, un infarct, au transmis reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj.

Surse: Captură record de droguri în judeţul Neamţ. Polițiștii au descoperit 2 tone de canabis

Procurorii DIICOT Neamţ au reuşit o captură record de canabis, în urma unor percheziţii pe care le-au efectuat în municipiul Roman, au declarat, pentru Agerpres, surse judiciare.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.