Salariul minim brut crește la 4.050 de lei de la 1 ianuarie 2025. Guvernul a aprobat majorarea

×
Publicitate

Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată va creşte de la 3.700 de lei la 4.050 de lei lunar. Majorarea se va produce de la 1 ianuarie 2025, pe baza unei hotărâri aprobate miercuri de Guvern.

Majorarea salariului minim brut pe țară a survenit consultărilor cu sindicatele şi patronatele care fac parte din Consiliul Naţional Tripartit pentru Dialog Social, a precizat, la Palatul Victoria, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, conform Agerpres.

Majorarea salariului minim cu 9,46% se va aplica începând cu 1 ianuarie 2025. De această decizie vor beneficia peste 1,8 milioane de salariaţi din România, încadraţi îndeosebi în sectoare precum comerţul, transporturile sau întreprinderi mici şi mijlocii", a spus Mihai Constantin, într-o conferinţă de presă.

Potrivit acestuia, în România sunt încadraţi cu salariul minim brut garantat în plată 843.668 de salariaţi, reprezentând aproximativ 15,4% din numărul total.

„De majorarea salariului de bază minim la 4.050 de lei vor beneficia toţi angajaţii încadraţi în clipa aceasta cu mai puţin de 4.050 de lei lunar, ceea ce ridică numărul la cel comunicat iniţial: 1.823.520 de salariaţi. În sumă brută, creşterea va fi echivalentă în net cu 212 lei, iar brut 350 de lei", a spus el.

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Starea lui Mircea Lucescu s-a degradat în ultimele 24-48 de ore. Ministrul Sănătății: „Este în stare critică, la ATI"

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat duminică seară, că starea de sănătate a antrenorului Mircea Lucescu s-a înrăutățit semnificativ în ultimele 24-48 de ore.  

Majoritatea românilor vor restricționarea adolescenților pe rețelele sociale, indiferent de preferințele politice

Copiii trebuie să aibă acces limitat la rețelele sociale. Asta cred două treimi dintre români. De asemenea, potrivit unui barometru INSCOP, 65% sunt total de acord cu stabilirea unei vârste minime legale pentru intrarea pe platforme. 

Cer senin, soare şi zăpadă de un metru. Zi superbă de Florii pe platoul Bucegilor

Pasionații de schi și-au petrecut această zi de sărbătoare pe pârtie. Pe platoul Bucegilor a fost cer senin, soare şi zăpadă de un metru.  

Recomandări
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Starea lui Mircea Lucescu se menține critică. Marele antrenor a suferit aritmii severe, care nu au mai răspuns la tratament

La o săptămână de când Mircea Lucescu a ajuns la Spitalul Universitar din Capitală, starea lui sănătate s-a agravat. Acum, el este internat în secția de Terapie Intensivă. 

SUA, eforturi logistice uriașe în Iran pentru salvarea pilotului american. Cine a reușit să ajungă la el înaintea iranienilor

Donald Trump pare că și-a pierdut răbdarea în ceea ce privește negocierile cu Iranul. Președintele american a spus, pentru Fox News, că dacă Teheranul nu face rapid o înțelegere ia în calcul să distrugă totul în Iran și să preia petrolul.