O gravidă de 22 de ani a murit după ce s-a spălat pe cap cu o substanță de uz veterinar, pentru deparazitarea animalelor

×
Publicitate

Gravida din Maramureș, care a ajuns la spital în stare gravă după ce s-a spălat pe cap cu o substanță toxică, a murit.

Deși medicii au făcut tot posibilul să o salveze, după aproape trei săptămâni de comă i-au declarat decesul.

Gravida s-a stins la 22 de ani. Încă de când au preluat-o, medicii au fost rezervați. Substanța extrem de toxică folosită pentru deparazitarea animalelor i-a fost fatală dupa ce a facut greseala imensă să o folosească.

Bogdan Lucian, director medical al Spitalului Județean de Urgență Baia Mare: „Gravida a fost în comă în toată perioada aceasta. La un moment dat s-a declarat moartea cerebrală. Fătul a fost extras, dar din păcate lucrurile s-au sfârșit tragic. A supraviețuit câteva ore”.

În urmă cu trei săptămâni a ajuns la spital și sora fetei, tot după ce ar fi folosit substanța periculoasă în loc de șampon. Și aceasta este gravidă, dar în cazul ei medicii spun că evoluția sarcinii nu a fost afectată.

La randul lor, specialiștii trag un semnal de alarmă și avertizează că produsele de uz veterinar pot provoca tragedii si dacă inhalăm din greșeală vaporii.

Polițiștii anchetează întreaga poveste.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
Citește și...
Un german de 86 de ani este suspectat că și-a omorât iubita de 30 de ani, cu o cârjă, în București. Aveau o relație de 10 ani

Caz șocant în Capitală. Un cetățean german în vârstă de 86 de ani este cercetat penal în legătură cu moartea suspectă a iubitei lui, o tânără de 30 de ani.

Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Recomandări
Fragmente de drone rusești au căzut în orașul Galați. România ridică avioane de luptă și condamnă iresponsabilitatea Rusiei

Este alertă în județul Galați, unde fragmente de dronă militară au căzut peste o gospodărie și un stâlp de electricitate chiar din municipiu, sâmbătă dimineață, în timpul atacurilor Federației Ruse asupra Ucrainei.

A treia zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Carburanţii au ajuns la preţuri record după majorări succesive

Carburanţii s-au scumpit sâmbătă noaptea în toate staţiile de alimentare. Cele mai mari creşteri de preţuri sunt în staţiile Rompetrol, 20 de bani/l la benzină şi 15 bani la motorină, şi în cele MOL, de 20 de bani la diesel şi 13 bani la benzină.

SUA critică din nou dur Europa pentru războiul pe care Casa Albă l-a pornit în Orientul Mijlociu. ”Să se urce într-o barcă”

Donald Trump a trimis o delegație în Pakistan, cităm, „pentru a asculta ce au de spus iranienii”. La Islamabad se află, de vineri seară, și ministrul de Externe de la Teheran.