Gigi Becali, incarcerat la Penitenciarul Jilava pana la jumatatea lunii decembrie

61396731

Gigi Becali a fost incarcerat la Penitenciarul Jilava, unde va ramane pana la jumatatea lunii decembrie, pentru a se putea prezenta la trei termene de judecata la instante din Capitala.

Gigi Becali a fost adus in Bucuresti de la Penitenciarul Poarta Alba in 26 noiembrie, cand a avut termen la Curtea de Apel Bucuresti, in dosarul privind contopirea pedepselor.

La finalul sedintei de judecata, Gigi Becali nu a mai fost dus la Penitenciarul Poarta Alba, din judetul Constanta, in care isi ispaseste pedeapsa, in conditiile in care pe adresa Administratiei Nationale a Penitenciarelor au venit alte trei citatii emise pe numele finantatorului FC Steaua, pentru a se prezenta in fata judecatorilor bucuresteni in dosare care au termene in 5, 9 si 11 decembrie, au declarat marti, pentru MEDIAFAX, surse din ANP.

Astfel, Gigi Becali a fost incarcerat la Penitenciarul Jilava, de unde va fi dus la instantele bucurestene la cele trei termene de judecata.

Potrivit surselor citate, ANP a decis ca Becali sa ramana la Penitenciarul Jilava pana la termenul din 11 decembrie, apoi sa fie dus inapoi la Penitenciarul Poarta Alba.

Curtea de Apel Bucuresti a decis definitiv, in 26 noiembrie, ca Gigi Becali sa ramana cu sporul de sase luni aplicat la pedepsele de trei ani de inchisoare primite in dosarul "Valiza" si in cel privind schimbul de terenuri cu Ministerul Apararii Nationale.

Gigi Becali s-a plans atunci, in fata judecatorilor Curtii de Apel Bucuresti, de conditiile in care este transportat de la penitenciarul din Constanta la instanta din Bucuresti, aratand ca "plateste pretul celebritatii" si trebuie sa stea intr-o cuseta in duba, nu alaturi de ceilalti detinuti.

"Eu ma aflu la Poarta Alba. Este o cursa care pleaca si opreste in toate puscariile. Este foarte greu sa merg sapte ore in conditiile in care eu am platit atatea taxe si statul roman nu ma poate transporta asa cum trebuie. (...) Trebuie sa platesc pretul celebritatii. Trebuie sa stau intr-o cuseta, in duba si nu alaturi de ceilalti 30 de detinuti", a spus atunci finantatorul FC Steaua.

Gigi Becali a fost transferat, in 29 octombrie, de la Penitenciarul Jilava la Penitenciarul Poarta Alba din judetul Constanta, dupa ce Administratia Penitenciarelor a aprobat cererea acestuia. Becali este incarcerat la Sectia exterioara de la Valu lui Traian, sta intr-o celula cu alti 19 detinuti si executa pedeapsa in regim semideschis.

Avocatul Bogdan Vlad declara, pe 30 august, ca relatiile lui Gigi Becali cu conducerea Penitenciarului Jilava "sunt destul de deteriorate", astfel ca a cerut sa fie transferat la o alta unitate de detentie. El preciza ca o dovada a unei posibile tensiuni intre Becali si conducerea penitenciarului ar fi sanctiunea primita de acesta, de a nu mai participa la activitati sportive si culturale, pentru ca a folosit cartela unui detinut pentru a telefona in afara inchisorii.

In 20 mai, Gigi Becali a fost condamnat definitiv de instanta suprema la trei ani de inchisoare cu executare in dosarul schimbului de terenuri cu Ministerul Apararii Nationale (MApN).

Alaturi de acesta au primit pedepse de cate doi ani de inchisoare cu executare fostul ministru al Apararii Victor Babiuc si fostul sef al Statului Major General Dumitru Cioflina. Cei trei au fost incarcerati in 20 mai la Penitenciarul Rahova, iar in 10 iunie au fost transferati la Penitenciarul Jilava.

Becali mai are doua condamnari definitive, dispuse anul acesta tot de instanta suprema, respectiv una de trei ani de inchisoare cu suspendare, in dosarul sechestrarii celor care i-au furat limuzina, si una de trei ani de inchisoare cu executare in dosarul "Valiza", pentru dare de mita si fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Momentul in care un avion ultrausor a luat foc in timpul decolarii, la Targu Mures

Incident aviatic pe aerodromul din Targu Mures. Un avion de mici dimensiuni, de tip Cesna, a luat foc in timp ce pilotul incerca sa decoleze.

Doi oameni grav raniti in locul in care Serban Huidu a produs accidentul mortal, acum 3 ani

Un sofer inconstient, care conducea o masina de valori, a provocat un grav accident pe DN1. Barbatul a adormit la volan, iar duba lui a intrat pe contrasens si a lovit un vehicul in care se aflau doi oameni care au fost transportati la spital.

Schimbarea la fata a centrului vechi din Constanta. Cum arata dupa o investitie de 20 milioane EUR

Centrul vechi al Constantei se schimba la fata. Lasata ani intregi in paragina, cea mai vizitata parte a orasului este in renovare.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.