Fraudă cu banii de întreținere. Administrator, acuzat că a furat banii plătiți de mii de oameni din Târgu Mureș
Caz revoltător la Târgu Mureș, unde mii de locatari au rămas cu restanțe uriașe la utilități, deși au plătit la timp facturile către asociațiile de proprietari.
Un administrator ar fi încasat sumele, dar nu a mai achitat apoi furnizorii. Surse din anchetă susțin că totul ar fi pornit în urmă cu aproximativ un an și jumătate, iar prejudiciul ar depăși un milion de lei. Polițiștii fac cercetări pentru delapidare.
Locatarii din 60 de asociații de proprietari și-au dat seama că banii lor nu ajungeau la furnizori, pentru că restanțele creșteau de la o lună la alta.
Birtalan Istvan, directorul unei societăți de administrare și întreținere a imobilelor: „Noi am sesizat organele competente, că am observat că unul dintre administratorii asociațiilor de proprietari nu-și face datoria și nu plătește furnizorii. Încasează de la persoane și nu plătește furnizorii. Sunt chiar mii de familii.”
Datoriile ar fi depășit un milion de lei
Cel bănuit că a sustras banii ar fi un administrator. Contactat telefonic, acesta nu a dorit să ofere un punct de vedere. Numai la furnizorul de apă, datoriile acumulate de asociațiile de locatari depășesc un milion de lei.
Nicolae Tomulețiu, purtătorul de cuvânt al companiei de apă: „În acest moment, datoria totală a asociațiilor din Târgu Mureș este de 5,3 milioane de lei. Din păcate, din 2021 au început să crească, există o situație mai deosebită cu anumite asociații de proprietari.”
Polițiștii au primit mai multe sesizări. Până acum, au fost deschise patru dosare penale.
Alexandra Luca, purtător de cuvânt IPJ Mureș: „Vizează săvârșirea infracțiunii de delapidare, în legătură cu presupuse nereguli referitoare la administrarea asociațiilor de proprietari din Târgu Mureș.”
Locatar: „Lumea plătește și ei se folosesc de bani, trebuie legea pusă în față.”
Polițiștii continuă ancheta în acest caz, pentru a afla cu exactitate numărul păgubiților și cine se face vinovat.