Fostul ministru de Interne Doru Viorel Ursu a murit la vârsta de 71 de ani

62441743
Agerpres

Fostul ministru de Interne și judecător militar Doru Viorel Ursu a murit la vârsta de 71 de ani, transmite Asociația Uniunea Militarilor și Polițiștilor „Mihai Viteazul”.

“Este o veste foarte trista. Doru Viorel Ursu a fost un om de mare caracter, de o onestitate deosebită și in mare patriot. A iubit adevărul, și-a iubit profund țara și a luptat permanent pentru democrație. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace”, a transmit generalul Gabriel Oprea, președintele UMPMV.

Familia a anunțat decesul fostului ministru duminică dimineață.

Cine a fost Doru Viorel Ursu

Doru Viorel Ursu a fost membru al Frontului Salvării Naționale, ministru de Interne în perioada 16 iunie 1990 - 16 octombrie 1991, în Guvernul Petre Roman, și deputat în legislatura 1992 - 1996, ales în județul Argeș din partea PD.

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Un urs a fost filmat în timp ce devasta o mașină pe Transfăgărășan. Proprietarii ar fi plecat într-o drumeție în zonă

Continuă atacurile sălbăticiunilor pe Transfăgărășan. Un urs a făcut prăpăd într-o mașină lăsată la marginea drumului.

Veste bună privind centrala nucleară de la Cernavodă, după detonarea unei stânci în apropierea braţului Bala al Dunării

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Și-a înjunghiat vecinul din cauza unui câine. Atac sângeros filmat în scara unui bloc din București

Atac sângeros, în scara blocului, în Sectorul 5 al Capitalei. Un bărbat de 38 de ani a ajuns după gratii, pentru că și-a înjunghiat vecinul.

Recomandări
Veste bună privind centrala nucleară de la Cernavodă, după detonarea unei stânci în apropierea braţului Bala al Dunării

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Republica Moldova a activat planul de criză: restricții la consumul de energie și apă. Se caută surse alternative din România

Comisia Naţională de Management al Crizelor din Republica Moldova a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situaţiei din sectorul energetic şi a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru.