Explozie in centrul orasului Pitesti, 3 cladiri distruse. Ce au gasit pompierii in interiorul lor

×
Publicitate

O puternica explozie urmata de un incendiu, a zguduit, miercuri seara, un cartier din Pitesti. 2 constructii din termopan au fost spulberate. O a treia a fost serios avariata.

Explozia s-a produs langa Judecatoria Pitesti, si foarte rapid a izbucnit si un incendiu. Cativa trecatori au simtit pamantul zguduindu-se sub picioare.

"M-am speriat si am venit sa vad ce”, spune unul dintre ei. “Am fost sa iau paine, eu stau aici in bloc. S-a auzit, bubuitura, am tresarit."

Un birou de avocatura si un magazin au fost spulberate de suflul exploziei si distruse de incendiu. Un birou de copiat acte lipit de cele doua contructii a fost serios afectat, iar doua masini, parcate in apropiere au fot usor avariate. Din fericire nu era nimeni in cele trei incaperi.

Bubuitura s-a auzit si in interiorul unitatii de pompieri de la cativa kilometri distanta, iar echipajele au intervenit imediat. Un echipaj al politiei se afla in patrulare la numai cativa metri cand a avut loc explozia, asa ca a luat masuri pentru blocarea traficului.

Cele trei constructii din termopan aveau instalatie de incalzire cu centrala pe gaz, desi legea interzice astfel de dispozitive in cladiri de acest tip. Pompierii vor stabili cauza exacta a exploziei in urma unei anchete.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Abuzul in serviciu va avea un prag valoric. Cum se va stabili suma de la care vinovatul intra la inchisoare

Responsabilii vor stabili o suma de la care fapta se va pedepsi cu inchisoarea. Decizia apartine ministrului Justitiei, dupa ce marti Curtea Constitutionala a stabilit ca abuzul in serviciu trebuie redefinit.

Scandal la un loc de joaca din Constanta. Ce a rugat-o o mama pe o alta incat a fost luata la bataie

Politistii constanteni fac cercetari dupa un scandal izbucnit intre doua femei la un loc de joaca din municipiul Constanta, totul pornind dupa ce una dintre acestea i-a cerut celeilalte sa stranga cojile de seminte aruncate pe jos.

Brancardier de la Morga din Slatina, retinut pentru trafic de droguri. Mai multi minori, la spital dupa ce le-au consumat

Un brancardier si o asistenta din cadrul Spitalului Judetean Slatina sunt suspectati de catre ofiterii de la DIICOT Olt ca fac parte dintr-o retea de trafic de droguri.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.