Elena Udrea cere repunerea pe rol a dosarului "Gala Bute", după documentul prezentat de Băsescu

Elena Udrea
Inquam Photos / Octav Ganea

Elena Udrea a anunţat vineri că a decis, împreună cu avocaţii, să solicite repunerea pe rol a dosarului ''Gala Bute'', aflat în pronunţare la ÎCCJ, având în vedere noile informaţii făcute publice de fostul preşedinte Traian Băsescu.

''Ca urmare a noilor informaţii pe care le-am aflat cu toţii din declaraţiile preşedintelui Traian Băsescu, informaţii provenind din Note SRI, care schimbă radical situaţia din dosarul 'Gala Bute', aflat azi în pronunţare la ÎCCJ, am decis împreună cu avocaţii să solicit repunerea cauzei pe rol. Dacă mi-ar fi fost admise cererile repetate, atât în etapa de fond, cât şi în cea de apel, de a fi aduse ca probe Notele SRI despre care ştiam încă din perioada în care eram ministru, din care reieşea clar că nu am avut nicio implicare în relaţiile ilegale de afaceri dintre 'denunţătorii' din dosar, inculpaţi ori doar martori, astăzi nu eram în situaţia de a fi condamnată fără nicio probă şi de a fi nevoită să cer protecţie internaţională faţă de abuzurile care mi s-au întâmplat în România. Dar judecătorii ÎCCJ au preferat să îmi respingă probele şi să mă condamne doar pe susţinerile procurorilor DNA şi pe declaraţiile ilogice ale unora dintre cei implicaţi în dosar. Care, evident, au fost toţi răsplătiţi cu pedepse mici şi cu suspendare'', a scris Udrea pe Facebook.

Miercuri, fostul preşedinte Traian Băsescu a prezentat un document al Serviciului Român de Informaţii, strict secret, despre care spune că i-a parvenit în toamna anului trecut şi care vizează dosarul "Gala Bute", menţionând că a sesizat CSM, Inspecţia Judiciară, ministrul Justiţiei şi Comisia parlamentară pentru controlul activităţii SRI.

"Probabil, ştiindu-se că sunt interesat de dosarul "Gala Bute", cineva a ţinut să mi-l transmită. Acest document se referă la operaţiunea "Bujorul"", a afirmat Băsescu, într-o conferinţă de presă, precizând că documentul i-a parvenit "în plic anonimizat, la partid" şi că bănuieşte că cel care i l-a transmis este un ofiţer SRI din teritoriu, nu de la centru.

Traian Băsescu a susţinut că acest document arată că a existat un plan de cooperare între DNA şi SRI. Potrivit liderului PMP, documentul informează despre infracţiuni în Ministerul Dezvoltării, în dosarul "Gala Bute".

Citește și
Elena Udrea
Udrea susţine că are statut provizoriu de refugiat politic în Costa Rica. ÎCCJ o contrazice

"Acest document informează că sunt nişte infracţiuni: un domn care dă mită, altul care primeşte şi face trafic de influenţă în Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului. Niciun cuvânt despre ministru. El identifică şi cursul traficului de influenţă, care sunt directorii, persoanele din minister care au beneficiat şi de mită şi au pus pe roate nişte plăţi. Rezultatul de astăzi este că toţi cei nominalizaţi şi mituitorul şi beneficiarii mitei au devenit din oameni care încalcă legea denunţători. (...) Singurul denunţat de cei prezentaţi a comite infracţiuni a fost ministrul şi el a fost consistent condamnat în instanţa de fond", a arătat Băsescu.

Elena Udrea a fost condamnată în primă instanţă la şase ani de închisoare pentru luare de mită şi abuz în serviciu în dosarul ''Gala Bute''.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Nou termen în dosarul „Gala Bute”. Elena Udrea vrea să dea declarații din Costa Rica
Nou termen în dosarul „Gala Bute”. Elena Udrea vrea să dea declarații din Costa Rica

Elena Udrea insistă să dea ultimă declaraţie în dosarul ''Gala Bute''. Dar nu la Bucureşti, ci în Costa Rica.

Udrea susţine că are statut provizoriu de refugiat politic în Costa Rica. ÎCCJ o contrazice
Udrea susţine că are statut provizoriu de refugiat politic în Costa Rica. ÎCCJ o contrazice

Lovitură de teatru în dosarul Gala Bute, ajuns aproape de final. Judecată pentru acuzaţii de corupţie, Elena Udrea confirmă, oficial, că nu mai vine în ţară şi susţine că a obţinut, de curând statutul de refugiat politic în Costa Rica.

Avocatul Elenei Udrea: ”A pierdut unul din copii”. Documentele depuse la instanță
Avocatul Elenei Udrea: ”A pierdut unul din copii”. Documentele depuse la instanță

Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, a pierdut unul din gemeni, se arată în înscrisurile depuse de avocaţii săi la termenul de miercuri al dosarului "Gala Bute" 

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.