Internele, disputate intre ministrul Apararii si un consilier prezidential. Viitorul ministru va organiza alegerile din iarna

×
Publicitate

Post cheie intr-un an electoral, ministerul Afacerilor Interne isi cauta inca un sef dupa demisia lui Petre Toba, in ultimele ore vehiculandu-se mai multe nume.

Dragos Tudorache (mai multe despre el aici) seful Cancelariei premierului, a fost primul nume vehiculat pentru preluarea interimatului la conducerea MAI dupa demisia lui Petre Toba. El a fost confirmat pentru Agerpres de surse oficiale, dar ulterior corespondentul ProTV Paul Angelescu a aflat ca 100% Tudorache nu va prelua Internele. In schimb, la guvern a venit si ministrul Apararii, Mihnea Motoc, (foto jos) care, intrebat de corespondentul ProTV, nu a negat ca s-ar putea muta si la Interne.

ministrul Apararii Mihnea Motoc

Alte nume vehiculate de presa au fost cele ale lui Sorin Ionita si Constantin Dudu Ionescu (foto jos). Sorin Ionita, presedinte al ONG-ului Expert Forum, a precizat ca nu i s-a propus aceasta functie.

Constantin Dudu Ionescu, consilier de stat in cadrul Administratiei Prezidentiale

Constantin Dudu Ionescu, in prezent consilier pe probleme de securitate al presedintelui Iohannis, a mai fost sef la Interne in 1999-2000, sub guvernarea CDR. A fost membru de frunte al PNTCD, apoi a trecut la partidul lui Dan Voiculescu, numit pe atunci PUR. Ulterior s-a apropiat de PD-L.

Petre Toba - Agerpres

Ministrul Afacerilor Interne, Petre Toba, a demisionat joi din functie, dupa ce DNA l-a acuzat de favorizare a faptuitorului in dosarul fostilor sefi DIPI. Ulterior, Guvernul a anuntat ca premierul Dacian Ciolos a acceptat demisia lui Toba si ca pana luni, 5 septembrie, premierul va inainta presedintelui numele unui inlocuitor

Joi, sefa Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a cerut sesizarea presedintelui Romaniei pentru a aprecia asupra exercitarii dreptului de a cere urmarirea penala a lui Petre Toba, ministru al Afacerilor Interne, in legatura cu savarsirea infractiunii de favorizare a faptuitorului in dosarul fostilor sefi DIPI. Vezi aici ce acuzatii ii aduc procurorii.

Dacian ciolos si Dragos Tudorache

Cine este Dragos Tudorache
In prezent sef al Cancelariei prim-ministrului. Dragos Ioan Tudorache a studiat dreptul la Universitatea Al. I. Cuza din Iasi si are un masterat in drept european la Universitatea din Stockholm. A fost judecator la Galati, apoi a facut parte din misiunea internationala din Kosovo, unde a condus departamentul Juridic al Administratiei Interimare a ONU intre 2003 si 2005.

Ulterior a lucrat pentru Comisia Europeana, fiind sef de unitate in structuri din domeniul justitiei si al afacerilor interne. Inainte de a se alatura guvernului Ciolos, s-a ocupat de Coordonare si Strategie in Directia Generala pentru Afaceri Interne si Migratie de la Bruxelles.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Captură uriașă la Giurgiu. Marfă în valoare de peste un milion de lei, descoperită de polițiștii de frontieră. FOTO

Poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu au găsit, în urma unor controale desfăşurate în trafic, peste 5.600 de produse de îmbrăcăminte, încălţăminte, marochinărie şi parfumerie.

Bărbat de 60 de ani, găsit carbonizat în propria casă, în urma unui incendiu la Viișoara

Un bărbat în vârstă de aproximativ 60 de ani și-a pierdut viața în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce locuința sa din localitatea Viișoara, județul Mureș, a fost cuprinsă de flăcări.

„România, te iubesc” revine astăzi, de la ora 18, cu ancheta „Agricultură fără rădăcini”, realizată de Cosmin Savu

Securitatea alimentară devine tot mai importantă în această perioadă complicată, marcată de războaie, schimbări climatice și geopolitice. 

Recomandări
Ultimatumul BNS către Nicușor Dan și liderii partidelor. Sindicaliștii cer, ca alternativă, alegeri anticipate

Blocul Național Sindical (BNS) îi cere președintelui Nicușor Dan consultări urgente pentru o guvernare stabilă sau organizarea alegerilor anticipate.

Răzbunare în Strâmtoarea Ormuz după ce SUA au blocat porturile iraniene. Cine a tras, de fapt, asupra navelor comerciale

Toată suflarea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, care afectează economiile din întreaga lume. Cel mai optimist pare președintele american, care susține că a avut discuții bune cu iranienii.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne, față de scrutinul precedent. Partidul lui Radev, favorit în sondaje

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.